Bydlení

Blíží se další velká regulace hypoték. Jestli chcete koupit nemovitost, už není na co čekat!

finance
pixabay.com

První vlna regulací hypotečních úvěrů snížila maximální hodnotu půjčky v závislosti na hodnotě nemovitosti. Další opatření budou cílit na bonitu žadatelů a bezpečné čerpání hypotéky. Jaké jsou novinky a komu se může získání hypotéky zkomplikovat?

Požadavky na výši příjmu

V posledních měsících počet žadatelů o hypotéku lehce poklesl. Není to však nic dramatického a stále jsou půjčovány obrovské částky. Situace bude problematická hlavně pro jednotlivce, protože v případě párů se sčítá celkový příjem. Výše jednotlivé splátky by neměla přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu. Od výše průměrného příjmu se bude odvíjet také strop pro maximálně možnou půjčenou částku. Například v případě čistého příjmu 23 000 korun bude možné vzít si hypotéku o hodnotě lehce nad 2 miliony korun s dobou splácení 25 let.

Odrazí se regulace na cenách za nemovitosti?

Plánový odhad je takový, že regulace mají snížit nejenom obrovskou míru zadlužení a často nepromyšleného využívání snadno dostupných úvěrů, ale zároveň by mělo jít o snahu snížit příliš vysoké ceny za nemovitosti. Ty jsou totiž vzhledem k velké poptávce a omezené nabídce velmi vysoko a podle některých odborníků je trh nepřiměřeně pokřiven.

Nemovitost kupte, dokud ještě můžete

Koupit si byt či dům bylo dříve poměrně jednoduché. Dnes již není možné čerpat hypotéku v 100% hodnotě nemovitosti, ale pouze přibližně do 80 %. Plánovaná nová regulace omezující podmínky pro získání hypotečního úvěru by měla připravit o možnost pořídit si nemovitost až třetinu kupujících. Realitní kancelář Praha nabízí pestrou škálu nemovitostí, na které je dobré se podívat a ideálně si vybrat, dokud ještě dosáhnete na úvěr. Alternativní možnosti financování v podobě spotřebitelských úvěrů jsou totiž velmi nevýhodné.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top