Zdraví & sport

Co je to spánková deprivace a proč je tak moc nebezpečná?

unsplash.com

Spánková deprivace je velice nepříjemnou komplikací, která v dnešní době už rozhodně není žádnou vzácností. Zcela naopak se stává, že lidé spadají do spánkové deprivace poměrně dost běžně, přičemž o tom mnohdy sami ani neví.

A to je jeden z důvodů, proč je tak moc nebezpečná. Dnes se podíváme na to, proč je nebezpečím pro organismus, a jaké jsou nejčastější důvody její existence.

Nebezpečí, co nemusíme vidět

Spánková deprivace nemusí nutně znamenat to stejné jako nedostatek spánku. Jednoduše se může stát, že máme pravidelný spánek správné délce, ale ráno se cítíme i tak nevyspale a bolavě. To je jednou z příčin deprivace. Jenže pak během dne pracujeme a funguje, a máme tak tendenci na tento problém rychle zapomenout.

V tento moment se také může všechno zlomit, protože spánková deprivace možná nedokáže psychicky otupit člověka natolik, aby ji začal vnímat jako přímé riziko. Ale fyzicky nedochází k nastartování regeneračních procesů ve spánku, což vyústí v to nejhorší možné.

Jaké jsou její nejčastější důvody?

Důvodem je ve většině případů to, že se ve spánku nedostaneme do dostatečně dlouhé hluboké fáze. Proto sice můžeme mít délku, ale přitom kvalita není dostačující. Existuje přitom celkem dost možností, proč tomu tak je. Typickým příkladem jsou nekvalitní matrace. Ideální pro lidi se spánkovými problémy jsou hlavně matrace z PUR pěny, které se dokáží přizpůsobit lidskému tělu a díky tomu tak nabídnou doslova vrcholné pohodlí.

Důvody nemusí být jen v posteli

To ale neznamená, že sto procent problémů vzniká v posteli jako takové. Typickým příkladem mohou být také komplikace způsobené vystavení modrému světlu kvůli puštěné televizi v noci, nebo sledování mobilního telefonu před spaním. Problémem navíc mohou být i LED diody mířící přímo na člověka.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top