Bydlení

Jaké výhody a nevýhody přináší výkup nemovitosti od realitní kanceláře?

Nejdříve je třeba si objasnit, co to vlastně výkup nemovitosti je. Jedná se získání finančního obnosu za nemovitost v krátkém časovém úseku, protože se nemovitost neprodává standardním způsobem. Nenabízí se tedy ihned potenciálním zájemcům, kteří chodí na prohlídky a z nichž se časem najde jeden, který nemovitost koupí. Tento proces může totiž trvat i poměrně dlouhou dobu. Výkup nemovitosti je krátkodobý proces, kdy vaši nemovitost odkoupí přímo realitní kancelář.

Pokud chcete prodat nemovitost a začali jste se radovat, že ji prodáte rychle a bez všech těch prohlídek a dalších starostí, je to možná předčasné. I když je výkup nemovitosti časově méně náročným procesem, což je jeho hlavní výhoda, má i svou velkou nevýhodu. Tou je částka, kterou za nemovitost získáte. Při výkupu nemovitosti totiž nikdy nezískáte 100 % tržní ceny. Proto je vhodné takového způsobu prodeje využít jen tehdy, pokud vás z nějakého důvodu tlačí čas. Tím bývá nejčastěji svízelná finanční situace. Ale může jím být třeba i stěhování za prací do zahraničí či cokoliv jiného.

Musíte-li už řešit výkup nemovitosti, dbejte na výběr vhodné realitní kanceláře. Pokud někdo slibuje 100 % tržní ceny, je to nesmysl. Takové ceny lze dosáhnout jen tehdy, je-li na prodej dostatek času. Mnohé realitní kanceláře však lákají vysokými procenty. Aby si vás získali, nabídnou až 90 %. To nakonec i dodrží. Ale už se nechlubí tím, z jaké částky. U takových nabídek pak zpravidla najdete někde pod čarou text s hvězdičkou, kde se teprve dozvíte, z jaké ceny oněch 90 % vlastně vyplatí. Obvykle je takto stanovená cena výrazně nižší, než je cena tržní. Při přepočtu tak může vyjít nabídka mnohonásobně výhodněji od realitky, která nabízí třeba jen 75 %, ale z ceny tržní. Například 75 % z tržní ceny 3 500 000 Kč je stále vyšší obnos než 90 % z odhadované ceny 2 850 000 Kč. 

Proto si při výběru realitní kanceláře zjistěte, jak dlouho působí na trhu, aby měli dostatek relevantních zkušeností. Sledujte také, zda je výkup nemovitosti jen jejich doplňkovou službou, aby nebyli z důvodu udržení provozuschopnosti jejich společnosti nuceni nabízet částku za nemovitost příliš nízkou. V každém případě si ale porovnejte více nabídek od různých společností. Eliminujete tak firmy s nekalým jednáním a zároveň si vyberete tu, která poskytne nejvyšší cenu za vaši nemovitost.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top