Pod pojmem plech si asi každý čtenář tohoto článku představí to správné. Jde o tenkou desku z oceli vyráběnou nejrůznějšími způsoby. Právě její podoba vybízí k pestrému užití v odlišných oblastech. Pokud zvolíte normované plechy, můžete se pustit v podstatě do jakékoliv stavby, kde jistě najdou své upotřebení. Pojďme si je ale představit pěkně popořadě.
Druhy plechů
Je naprosto zřejmé, že plech spadá do kategorie hutní materiál. Ano, je tvořen z oceli. Plechy mohou být válcované za tepla, ale také za studena. Jde o to, co od takového výrobku očekáváte a kde jej chcete použít. V tomto směru je rozhodně z čeho vybírat, o čemž vás mohou přesvědčit nabízené typy plechů.
Naprosto běžně se můžete setkat s černými plechy. Hodně používaný je plech pozinkovaný, který je díky této povrchové úpravě celkem odolný. Výjimkou nejsou ani plechy lišící se povrchovou strukturou. Vedle hladké varianty existuje také rýha nebo slza. Takové plechy mohou být tvarované, vlnité, ale i děrované. Typickým příkladem je tahokov.
Pokud jde o technické parametry plechu, pak je rozlišován nejenom celkový rozměr plechové tabule, ale také jeho tloušťka. Pokud jde o bytelnost, je možné zvolit plechy tlusté.
Plech a jeho praktické použití
Když se zamyslíte nad tím, kde by se dal plech použít, jistě přijdete na spoustu věcí. Plechová může být například střecha objektu, kde jsou kladeny vyšší nároky především na odolnost plechu proti povětrnostním podmínkám. Něco podobného se může týkat i opláštění. Plechy můžete využít také na stěny nemovitostí. Je pravdou, že plech lze použít i na podlahu, a to v patřičné tloušťce a třeba i s vhodnou povrchovou úpravou. Možností je v tomto směru více než dost a každý si jistě přijde na to své. Plechy se mohou stát nedílnou součástí i vámi plánovaných staveb.