Auto-Moto

Můžeme očekávat v zimním období zdražování nafty?

unsplash.com

Ceny paliv a energetických zdrojů jsou v současnosti bohužel tím, co trápí naprostou většinu světa i samotnou Evropu. Není se čemu divit, protože na světovou ekonomiku, oslabenou dlouhou covidovou situací, je nově nápor i v podobě válečného konfliktu na Ukrajině. Ceny na trhu se proto dost divoce pohybují už celé měsíce.

V zimě se přitom dá logicky očekávat další nárůst cen, protože pro mnohá zařízení patří nafta mezi stěžejní zdroje na vytápění a údržbu v zimě. Jak to ale bude dál?

Proč vůbec došlo k takovému zdražení?

Zdražení v mnoha ohledech každodenního lidského života přišlo hlavně kvůli tomu, že situace na Ukrajině negativně ovlivňuje dodávky a ceny strategických surovin. Suroviny jako je ropa, plyn nebo obilí, jsou velice podstatným vývozním artiklem jak Ukrajiny, tak i Ruska. Válečný stav a s ním spojené restrikce proti Rusku, tak mají za následek i nedostatek a nejistotu na trhu.

Především ze začátku tak docházelo k opravdu raketovému nárůstu cen, a burza takříkajíc praskala ve švech. Burzovní situace se sice již změnila, ale nesmíme zapomenout na to, že ta je pouze malou součástí cen.

Pro firmy je největší jistotou zásoba paliva

Opravdu tou největší jistotou pro firmy je především pořízení vlastní nádrže na naftu. V zimním období totiž opět může dojít k nepříznivému vývoji cen, což cenově pocítí firmy bez vlastních zásob opravdu nejvíce. Jen těžko se dá očekávat, že by byly i v tomto případě změny cen tak moc výrazné, jako tomu bylo dříve.

Kdokoliv ale provozuje spediční a přepravní společnosti, tak ví, jak velký význam pro ekonomii firmy mohou mít i haléřové změny v cenách paliv. Nelze navíc očekávat žádné extrémně velké nárůsty i kvůli tomu, že by mělo po vzoru stropu cen plynu a tepla dojít také k omezení horních mezí i pro různá paliva.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top