Auto-Moto

Proč se AdBlue používá v dopravě a co o něm potřebujete vědět?

pixabay.com

AdBlue je jednou ze základních pohonných složek, které se používají v dopravě. Na rozdíl od celé řady dalších složek ale není rozhodně médiem sloužícím pro pohon, ale spíše médiem pro lepší nakládání s palivem jako takovým. Díky tomu tak může AdBlue zlepšit hodně ekologický dopady dopravy.

V mnoha ohledech je ale velice specifické, a to včetně jeho standardního používání. Dnes se podíváme na to, jak AdBlue funguje a kdo jej používá.

Která vozidla používají AdBlue?

AdBlue používají vozidla, která mají naftový pohon. Používá se tedy u vznětových motorů, které standardně najdeme v kamionech a větších vozidlech. Osobní auta AdBlue používat nemusí a většinou ani nepoužívají. Kamionová doprava jej přitom používá právě proto, že je už dlouhým tématem v rámci Evropské Unie její ekologický dopad. Přitom ale nepřipadá v úvahu jakékoliv omezení kamionové dopravy, protože je pro evropskou infrastrukturu naprosto zásadní.

Jak se AdBlue skladuje a kde?

AdBlue je močovinou, která má rozdílné složky, co se týče jejich váhy a hustoty. Z toho důvodu tak rozhodně musí být specificky uchováváno. O průmyslové uchovávání na pumpách nebo soukromých firmách se starají speciální nádrže na AdBlue, které brání jeho degradaci. Konkrétně ve vozidlech je pak AdBlue po natankování s trvanlivostí na podobné úrovni jako nafta. Může se tak snížit jeho kvalita dlouhým stáním.

Jak vůbec funguje AdBlue v praxi?

V praxi AdBlue funguje víceméně velice jednoduše. Směšuje se s klasickým palivem v daném poměru a má za úkol jedinou věc. V moment, kdy dochází k reakci a vzniku spalin, je AdBlue zodpovědné za zachytávání těchto spalin a jejich následný rozklad. Díky tomu tak jsou výfukové plyny mnohonásobně ekologičtější a nemusíme se tak obávat dopadů kamionové dopravy v Evropě.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top