Bydlení

Rostoucí úrok hypoték a jejich vliv na získání nemovitosti

růst úrokových sazeb
pixabay.com

Stále více lidí a to hlavně i mladých prahne po vlastním bydlení. Taky, aby ne. Kdo by nechtěl mít „klid“ a žít si s rodinou ve vlastním bytě či domě a to bez obav, že by o své bydlení mohl přijít kvůli ukončení nájemní smlouvy. Ačkoliv totiž majitelé investičních bytů většinou nabízejí dlouhodobé pronájmy, tak jako tak se můžeme setkat s tím, že budou chtít byt k jiným účelům a nájem jednoduše, oficiální cestou ukončí.

Ceny nemovitostí klesají a úrokové sazby rostou

Oborníci, sledující neustále trh s nemovitostmi a oblast realit, uvádějí, že ceny nemovitostí již dosáhly svého historického maxima a můžeme u nich sledovat mírný pokles. Opačně jsou na tom však úroky hypoték, kdy jsme zaznamenaly již jejich nejnižší sazby a postupně se zvyšují. Ačkoliv bychom si mohli myslet, že úrokové sazby budou hlavním problémem k získání nemovitostí, není tomu tak. Co tedy vstupuje do cesty lidem, kteří si chtějí koupit nemovitost a nakonec nedojdou do zdárného konce?

Vlastní úspory bývají problém

Česká národní banka začala ve velkém regulovat poskytování hypoték a 100% hypotéky zakázala. Ve většině případů se setkáme s maximálně 80% hypotékou. A zde vzniká problém. Potencionální zájemci musí mít vlastní zdroje, kterými dofinancují koupi nemovitosti. Ačkoliv si člověk řekne, že 20% není zase tolik, když se však uvědomíme, že bude cena nemovitosti například 3 miliony korun, 20% procent je 600 tisíc a to se jen málo komu jen tak válí doma pod matrací. Celé této situaci nepomáhá ani fakt, že daň z nemovitosti již nehradí prodejce, jako tomu bylo ještě do listopadu minulého roku, nýbrž kupující. Daň z nemovitosti tvoří 4% z kupní ceny, což opět není jen pár stovek, jak se někdo může mylně domnívat.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top