EKG je známou zkratkou elektrokardiogramu. Proces, za nímž se skrývá měření srdeční aktivity, která je při určování nejrůznějších diagnóz hodně důležitá. Právě na základě výsledků EKG mohou lékaři stanovovat a upravovat zdravotnické postupy. Pro měření těchto hodnot je v moderních nemocnicích využíván EKG holter, s nímž vás nyní seznámíme trochu blíže.
Co je EKG holter a jak vypadá?
Pod pojmem EKG holter si můžete představit menší mobilní zařízení, které je napájené prostřednictvím akumulátorů. Právě tato podoba umožňuje lékařům maximální flexibilitu a mobilitu při zjišťování těchto hodnot u pacienta. Ten může při měření odpočívat nebo vykonávat nějakou činnost a zátěž. Pak jde o měření zátěžového EKG. Holtery navíc můžou být delší dobu v provozu, takže měření probíhá 24 až 48 hodin.
Moderní EKG holter je obvykle vybaven malým displejem, kde jsou zobrazovány ty nejdůležitější údaje. Zároveň disponuje automatickou detekcí atriální fibrilace. Dnes už se používají pouze lékařské přístroje s propracovaným a důmyslným algoritmem, který je spolehlivý. Jednoduché ovládání a nástroje pro rychlé hodnocení. I to jsou další z předností, které při zacházení s holterem EKG ocení primárně lékaři a zdravotní sestry.
Profesionální vyhodnocení naměřených dat
Na současných holterech EKG je příjemné také to, že nasbíraná data z nich lze velice jednoduchým způsobem přenést do počítače, kde jsou následně vyhodnocována příslušným softwarem. Ten pochopitelně nabízí pestré možnosti a lékař tak může získat to, co potřebuje.
EKG holter je k tělu pacienta připojen prostřednictvím svorek, takže nejde o žádné bolestivé vyšetření. Při dlouhodobém měření dat o takovém přístroji v podstatě ani nevíte. Je dobře, že vývoj těchto technologií jde neustále dopředu, protože právě taková zařízení mohou ve výsledku zachraňovat lidské životy.