Tech

3 tipy jak napsat ucházející životopis

zdroj: pixabay.com

Nejste si jisti, jak napsat svůj první životopis? Nebo jste po mnoha letech odešli ze zaměstnání a neznáte dnešní požadavky? S tím vám poradím.

Najděte si ty správné informace

Kdysi jste se na škole učili, co vše má obsahovat životopis, ale už si z toho nic nepamatujete? Nebo jsou vaše informace naopak zastaralé? Prvně je tedy potřeba pečlivě si nastudovat, jak by vůbec takový životopis měl vypadat, co by měl obsahovat a jakou by měl mít vlastně strukturu. Případně jaké jsou požadavky ve vašem konkrétním oboru. Užitečným zdrojem se může stát právě personální agentura. U většiny z nich naleznete na jejich stránkách podrobné informace o tom, co vše by měl životopis obsahovat a jak pomocí něho nejlépe prezentovat sami sebe.

Méně je někdy více

Pečlivě vybírejte, které informace chcete sdělit a které už jsou nepodstatné. Pokud jste právě dostudovali školu, jistě na jednom z prvních míst budete chtít uvést své vzdělání. Pokud však v oboru pracujete patnáct let a převažují spíše praxe a zkušenosti, studium uveďte až na konec životopisu. V takovém případě postačí nejvyšší dosažené vzdělání. Pro personalistu nebude příliš atraktivní informace, kdy a kde jste dokončili základní školu nebo střední, pokud se nutně netýká vašeho oboru.

Informace pište nejlépe v odrážkách, aby byl životopis co nejpřehlednější a zbytečně se nerozepisujte. Pokud personalista obdrží desítky životopisů, bude se jimi chtít probrat co nejdříve a nebude mít čas ani náladu na čtení předlouhých slohových prací.

Pravopis a stylistika

Dříve než s vámi, nebo vašimi zkušenostmi, přijde personalista do kontaktu právě s vaším životopisem a podle něj si o vás udělá první obrázek. Příliš to tedy nevylepšíte, pokud budete mít v životopise hrubky, neuhlídáte malá a velká písmena nebo budete mít i v tom minimu textu stylistické chyby. Proto než někam svůj životopis pošlete, ideálně poproste někoho znalého češtiny o opravu a to i v případě, kdy máte pocit, že v textu žádné chyby nejsou. Korektoři jsou tu právě od toho, aby našli chyby, o kterých máte pocit, že jste se jich nedopustili a které jsou pro vás neviditelné.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top