Auto-Moto

8 rad a tipů pro jízdu na zledovatělé vozovce

pixabay.com

Led je jedním z největších nepřátel každého řidiče. Nebude trvat dlouho a nejeden z nás se bude při svých cestách potýkat právě s tímto problémem. Díky našim tipům však budete přesně vědět, jak se na takovou cestu připravit a případně co dělat, pokud se vaše auto dostane do skluzu.

1.Nevyjíždějte, pokud to není nutné.

Nejlepší způsob, jak zabránit nehodě na zledovatělé vozovce, je zůstat mimo své auto, pokud to není nutné. Dokonce i v případě, že jste si svým řidičským uměním na ledě jistý, ne všichni, koho na vozovce potkáte to mají také tak, takže potenciál pro nehodu je stále dosti vysoký. Proto pokud existuje pro vaši situaci jiná alternativa, určitě stojí před jízdou za zvážení.

2.Připravte své auto na jízdu.

Ujistěte se, že je vaše auto plně vybaveno pro případ nouze – škrabka, výstražný trojúhelník a tažné lano se vám může během cesty hodit. Také teplé oblečení či deka se vám v kufru jistě neztratí. Pokud vyrážíte na vedlejší silnice, vezměte si také sněhovou lopatku a starý koberec nebo pytel, který případně  použijete pod kola, pokud uvíznete. Auto plně natankujte. Také nabitý mobilní telefon se vám může hodit. Ujistěte se, že máte v telefonu uložené nebo znáte číslo na tísňovou linku pro případ největší nouze.

3.Dbejte zvýšené opatrnosti.

Přestože bezpečnostní pás by měl být samozřejmostí při každé jízdě, v zimě bychom měli své bezpečností v autě věnovat zvýšenou pozornost. Statistiky uvádějí v tomto období mnoho menších nehod, kdy však cestující ve vozidle neměli bezpečnostní pásy a zbytečně tak dochází k alarmujícímu počtu smrtelných nehod.

4.Nepřeceňujte se.

Faktorem mnoha závažných a smrtelných nehod je nadměrná důvěra řidiče ve své schopnosti. Jízda na zledovatělé vozovce je jedna z nejnáročnějších disciplín i pro ty nejzkušenější jezdce. Obzvláště majitelé luxusnějších vozů mají občas pocit, že jsou nesmrtelní.

5.Vybírejte trasu.

Naplánujte si svou trasu předtím, než vyrazíte – držte se na hlavních silnicích, u kterých je pravděpodobnější, že byly posypány. Máte-li místní znalosti, zkuste se držet autobusových linek – je mnohem pravděpodobnější, že budou posypané než vedlejší cesty. Pokud je to jen trochu možné, snažte se vyhýbat trase, kde vás čeká strmý kopec. Zákony fyziky jsou neúprosné. Počítejte že s ledovou plochou v kombinaci s gravitační sílou svedete boj, který nemusíte vyhrát.

6.Jeďte pomalu.

Pomalá jízda je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou musíme dodržovat při jízdě na zledovatělé vozovce. Při vysoké rychlosti je snadné ztratit kontrolu a obtížné zastavit.

7.Omezte používání brzd.

Při jízdě na zledovatělé vozovce se snažte co nejméně používat brzdu. Pokud víte, že pojedete z kopce, snižte rychlost včas a použití brzdy nemusí být pak nutné. Pokud jedete přiměřenou rychlostí, každé zatáčky si jistě všimnete včas a prudké brzdění s následným smykem do zatáčky vám nehrozí.

8.Co dělat, když jste ve skluzu.

  • Nepanikařte. Vyvarujte se unáhlených reakcí a trhavých pohybů volantem.
  • Pokud máte auto s pohonem předních kol, hrozí vám nedotáčivý smyk. Vyšlápněte spojkový pedál, volant držte pevně ve směru jízdy. Pokud máte čas, zkuste narovnat kola, přibrzdit a znovu začít zatáčet.
  • Pokud máte auto s pohonem zadních kol nebo motorem vzadu, hrozí vám přetáčivý smyk. Pokud je zadní část vašeho vozu vynesena, ihned natočte kola proti vybočení zadní části – točte volantem ve směru vybočené zadní části a lehce přidejte plyn. Jinými slovy točte proti směru zatáčky. Plynule vracejte volant.

Pamatujte, že vaše vlastní nehoda pro vás není tou největší hrozbou. V těchto podmínkách  je pravděpodobnost, že na své cestě potkáte jiné vozidlo, které řeší jakýkoliv problém, velmi vysoká. Můžete často potkat auto v protisměru nebo stojící na vozovce. Držte si proto raději odstup, snižte rychlost a věnujte se pouze řízení a situaci kolem vás. Pokud není v autě uvízlý řidič, nehrajte si na samaritány a na zledovatělé silnici nezastavujte. Můžete tím způsobit víc škody než užitku. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, pokud si všimnete uvízlého vozidla, je kontaktovat úřady a nechat odtahová vozidla vykonat svou práci.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top