Průmysl

Ceny pohonných hmot neustále rostou: Kam až se vyšplhají?

nafta
pixabay.com

Pokud patříte do skupiny vlastníků motorových vozidel, museli jste si všimnout rekordního nárůstu cen pohonných hmot. Zvyšování cen se týká jak benzínu, tak i nafty. Momentálně se benzín vyšplhal na 33,670 Kč a nafta na 32, 74 Kč. Tyto údaje zaznamenala společnost CCS, která je známá poskytováním tankovacích karet a tyto informace o cenách pravidelně sleduje a porovnává. Porostou ceny dále nebo dosáhly svého stropu a můžeme očekávat pokles?

Zrcadlení s růstem ropy

Někteří ekonomové se podle nejrůznějších statistik domnívají, že zdražování pohonných hmot jde ruku v ruce se zdražováním Severomořské ropy typu Brent, jejíž cena se za letošní rok zdražila o téměř 30 procent. V přepočtu na koruny došlo ke zdražení o 34 procent na jednom barelu. Celá situace je ovlivněna i oslabením České koruny vůči americké měně. Za poslední dva roky můžeme sledovat nejnižší stav koruny vůči dolaru.

Zastavení růstu cen

Ačkoliv můžeme v tomto týdnu ještě očekávat další zdražení cen nafty v řádech haléřů, zdražování nebude trvat do nekonečna a blízké budoucnosti se ceny pohonných hmot ustálí a zůstanou na dlouhodobě stejné hranici. Podle analytiků z ČTK však co se týká poklesu cen, musíme zůstat nohama na zemi. Ke snižování zatím docházet nebude. Což je však i tak pro majitele motorových vozidel dobrá zpráva, protože od poloviny února sledujeme konstantní zdražování.

Situace v zahraničí

Obdobná situace postihla i okolní státy. V Německu i Polsku dochází také k růstu cen pohonných hmot. Lidé žijící u hranic se Slovenskem mohou jásat, protože tam se cena nafty pohybuje okolo 27 Kč za litr. Relativně podobné ceny, nicméně stálé o trochu levnější jsou jak v Polsku, tak i Rakousku. Nejvyšší ceny si drží Německo, kde benzín koupíte v přepočtu okolo 40 Kč a naftu za cca 34 Kč.

Autor: Eurotankdiesel.com – nádrže na naftu, AdBlue a další…

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top