Bydlení

Co potřebujete vědět k vlastnictví podílů nemovitostí?

unsplash.com

Zatím co ve světě je naprosto běžnou praxí jakékoliv vlastnictví podílů nemovitostí a firem, tak u nás se tomu naprostá většina lidí vyhýbá. Nejčastějšími důvody je především to, že si myslí, že nemohou nakládat se svojí části nemovitosti či společnosti tak, jak by si přáli.

Do značné míry pochopitelně mohou být mnohá funkční a rozhodovací omezení, která poznáte mezi vlastnictvím celku a podílu, ale vždy se bavíme především o lidech. Proto je pro podíly nemovitostí velice důležité také to, s kým podíly vlastníte. Dnes si ale představíme základní informace, které se vám hodí vědět.

Oblastní i procentuální podíly fungují

U hmatatelných věcí, jako jsou nemovitosti, jsou podíly o něco specifičtější. Standardně to totiž funguje pouze tak, že podíl znamená nějaké procentuální vlastnictví na celku. Proto nebývá stanovený přesně, ale užívá se například při rozpočítávání potřebných nákladů, nebo zcela naopak při rozdělování zisků společností a nemovitostí.

V případě nemovitostí ale existuje také možnost rozdělení na oblastní podíly. Příkladem může být spoluvlastnictví nemovitosti vícero společnostmi či lidmi, přičemž každý využívá jenom konkrétní část. Typické je to především pro prodejny.

Jak lze s podíly nakládat?

S podíly můžete nakládat víceméně jakkoliv, jak vám zákon umožňuje. Jeli podíl fyzicky vymezený, tak standardně můžete užívat, jakkoliv nemovitost od prodejny, přes bydlení až po skladovací prostory. Pochopitelně také podle charakteristiky nemovitosti. mimo toho ale není problém realizovat i výkup podílů, který můžete kdykoliv využít k monetizaci vašeho podílu nemovitosti. Většinou se jím zabývají specializované společnosti, pro které jsou výkupy hlavním předmětem práce. Pro takové společnosti většinou není problém ani výkup podílů, které jsou obtěžkány břemenem či právními problémy.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top