Kariéra

Co víme o ultrazvukových čističkách?

pixabay.com

Jak již sám název nám napovídá, jedná se o zařízení, které se používá k odstraňování nečistot z předmětů za pomoci ultrazvuku. Jeho uplatnění můžeme vidět napříč všemi obory a oblastmi od průmyslu, lékařství až po domácí využití.

Konstrukce čističky

Ultrazvukové čističky se skládají z ultrazvukového generátoru, z vany, která je vyrobena z materiálu odolnému vůči korozi, který má na sobě nalepené ultrazvukové měniče, dále z krytu a síťového přívodu.

Průběh čištění

A ptáte se, jak to celé funguje? Čištění, ke kterému dochází uvnitř čističky, je chemický proces, který využívá sílu ultrazvuku. Proces čištění, který probíhá na rozhraní kapalného médi a povrchu věci, zajišťuje porušení nečistoty a její následné odplavení za pomoci mechanické energie.  Ne dně nádoby je umístěn ultrazvukový měnič, který zajišťuje zdroj energie. V prostoru vany je tak vytvořeno ultrazvukové pole. Následně pak dochází ke kmitání jednotlivých molekul a vzniku malinkatých bublinek, které expandují a prudce se smršťují a pak i zanikají. V těchto místech vniká velký nárůst teploty a následně dochází k tlakovým vlnám, které mají vysokou energii. Tyto místa se nazývají kavitační centra.

Ovlivnění procesu čištění

Celá účinnost výše zmíněného procesu je ovlivněna kmitočty, teplotou, objemem čistící vany, výkonem ultrazvukového generátoru, volbou kapaliny uvnitř čističky a dalšími faktory. Proto nemůžeme očekávat od každé čističky stejné výkony.

Výhody čištění za pomoci ultrazvuku

Při ultrazvukovém čištění můžeme shledat hned několik výhod, mezi které patří doba čistícího procesu, kvalita samotného čištění, snadnost, preciznost, bez rizika poškození znečistěného předmětu, ekonomická výhodnost a celková ohleduplnost vůči životnímu prostředí.

Využití

Využití je opravdu široké. Své místo si ultrazvukové čističky najdou v nemocničním zařízení, zubních ordinacích a klinikách, v optikách, hodinářství, klenotnictví, instalatérství, zámečnictví, autoservisech, výrobnách, sklárnách, kadeřnictví, tiskárnách, potravinářském průmyslu, ale zároveň i v domácnostech. Proto pokud si nejste jisti, jestli i ve Vašem oboru najdou čističky uplatnění, věřte, že najdou. Možnostem se meze nekladou a to využití se neustále rozšiřuje.

Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top