Dost často se může stát, že se dostanete v rámci dědictví nebo jiného podobného řízení k podílu na nemovitosti o který možná ani úplně nestojíte. Respektive nestojíte o podílnictví s dalšími lidmi. Konec konců právě podíly na nemovitostech jsou často zdrojem spousty neshod, které mají k řešení opravdu hodně trnitou a dlouhou cestu.
Především potom v případech, kdy může jeden podílník nějakým způsobem omezovat ostatní. Typicky jde o společné prostory, jako mohou být přístupové a příjezdové cesty, vnitřní společné prostory a další. Jak ale s takovou nemovitostí naložit?
Odkup vlastnického podílu naprostou hračkou
I v případě, kdy si přeje jeden ze spolumajitelů odejít ze symbiózy, se můžete potkat s celou řadou problémů. Naštěstí ale existují profesionální společnosti, které dokáží velice efektivně a profesionální cestou řešit ty momenty, kdy může k podobným komplikacím dojít.
Oproti prodeji na vlastní pěst je tak výkup podílů rozhodně mnohem jednodušší, přímočařejší a spolehlivou metodou. Není výjimkou ani moment, kdy se společnost dohodne na vykoupení i ostatních podílů v rámci ceny jako nemovitosti. V tom případě mohou víceméně vydělat všechny strany.
Dohoda o spolupráci
Jedná se o velice málo aplikovanou metodu, protože je v rámci této dohody problém vůbec najít společnou řeč. Ve své podstatě se jedná o to, že si v rámci problematických otázek dokáží jednotliví vlastníci vymezit jakési pole působnosti, kterým se nebudou navzájem omezovat. Taková dohoda ale bohužel dává smysl v případě, kdy je spolupráce problémová. V tom případě je už předem jasné, že i její sjednání nebude nejspíš úspěšnou záležitostí. To ale nemění nic na tom, že nejedné skupině spoluvlastníků se tento „diplomatický kousek“ povedl.