Kariéra

Jak poznat, zda se jedná o pracovní úraz či nikoliv?

Věděli jste, že na řešení vašeho pracovního úrazu už nemusíte být sami? Pomoc vám může poskytnout právní poradna pro poškozené. V tomto článku se zaměříme na jednu z klíčových otázek: Jak poznat, zda se jedná o pracovní úraz či nikoliv?

Legislativa ohledně pracovních úrazů může být někdy pěkný oříšek, obzvlášť pokud s vámi zaměstnavatel nejedná fér. Na řešení takových problémů už ale nemusíte být sami. Právní poradna pro poškozené vám je připravena podat pomocnou ruku. Nenechte se připravit o odškodnění, konzultujte váš případ s odborníkem a získejte, na co máte nárok. Čím se tedy odlišují pracovní úrazy od těch nepracovních?

Kdy se jedná o pracovní úraz

Právní definice pracovního úrazu může být trochu krkolomná, a proto se zaměříme spíše na body popisující jeho podstatu a podmínky, které musí být splněny, aby byl možný nárok na odškodnění za pracovní úraz:

  • musí k němu dojít nezávisle na vůli zaměstnance
  • musí k němu dojít krátkodobým, náhlým, násilným působením zevních vlivů (střetávání zaměstnance s prostředím působícím mechanicky, chemicky, radiací či psychickými vlivy)
  • musí k němu dojít při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním nebo pro plnění pracovních úkolů
  • mezi vznikem újmy na zdraví zaměstnance a úrazovým dějem musí být příčinná souvislost

Co není považováno za pracovní úraz

Pokud vám zaměstnavatel nechce uznat pracovní úraz, doporučujeme se obrátit na právní poradnu, která vám s daným případem poradí, individuálně ho posoudí a navrhne řešení, jak dál postupovat. O pracovní úraz se nejedná za těchto okolností:

  • úraz se zaměstnanci přihodil na cestě do práce a zpět
  • úraz se zaměstnanci přihodil při vybočení ze stanovené trasy pracovní cesty
  • úraz se stal při cestě zaměstnance za účelem stravování či vyšetření lékařem
  • úraz vznikl na základě osobního konfliktu mezi pracovníky v pracovní době
  • úraz vznikl v době, kdy již zaměstnanec neplnil v pracovní době pracovní úkoly (například při oslavě narozenin jiného zaměstnance)
  • úraz vznikl v rámci team-buildingu
V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top