Bydlení

Jak vysoká je spotová cena elektřiny a jak s ní lze ušetřit

Náklady na spotřebu elektrické energie tvoří v rozpočtu domácnosti nemalou část. Její výši však můžete ovlivnit, a to nejen šetrným užíváním, ale také porozuměním trhu s energiemi a volbou spolehlivého dodavatele elektřiny.

Distributoři elektřiny jsou zodpovědní za správu a údržbu distribuční sítě a starají se o to, aby k vám elektřina dorazila v pořádku, zatímco dodavatelé nakupují elektřinu na velkoobchodních burzách a následně ji prodávají vám, jako koncovým zákazníkům. Distributor je každému přidělen na základě místa bydliště, kdežto volba dodavatele je od roku 2006 na každém z vás. Každý dodavatel přitom nabízí jiné produkty a jiné ceny. Zajímavým produktem jsou dodávky elektřiny za spotové ceny. Zjistěte, v čem spočívá princip spotových cen a jak vám mohou pomoci ušetřit.

V čem spočívá princip spotových cen elektřiny

Jedná se v podstatě o elektřinu za tržní ceny, tedy ceny na světových burzách, kde ji dodavatelé elektřiny nakupují a rovnou ji přeprodávají svým zákazníkům. Ti poté neplatí fixovanou částku, ale právě onu spotovou cenu, které se každou hodinu mění, díky čemuž může být výrazně nižší než sjednaná fixovaná cena. S tímto svěžím produktem tak můžete začít šetřit okamžitě. Na českém trhu nabízí nákup elektřiny za spotové ceny spolehlivý dodavatel energií společnost ELIMON.

Jaké výhody či nevýhody přináší spotové ceny elektřiny

Oproti fixovaným tarifům je výhodou spotových cen právě jejich dynamický charakter, který odráží aktuální situaci na trhu a vy tak můžete využívat výhodných cenových období a tím ušetřit. Díky možnosti sledovat aktuální spotové ceny online můžete plánovat svou spotřebu a třeba přesunout energeticky náročné činnosti právě na období nižších cen. Výše spotových cen klesá v důsledku nadbytku energie z obnovitelných zdrojů či při nižší poptávce, čímž do jisté míry podporuje ekologické zdroje energie. Jejich nevýhodou je nestabilita a závislost na světovém vývoji.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top