Bydlení

Jaký je rozdíl mezi pronájmem nemovitosti k bydlení a k rekreaci? Prozradíme!

zdroj: pixabay.com

Stále více lidí využívá možnosti pronájmu nevyužité nemovitosti, kterou mají ve svém vlastnictví, ale momentálně nemají zájem ji osobně využívat. Může se jednat o byty, rodinné domy, chaty nebo chalupy. Jestliže i vy máte ve svém vlastnictví nemovitost, kterou v současné době sami využívat nechcete, a zároveň se vám nelíbí představa, že by byla daná nemovitost nevyužitá, můžete jí nabídnout k pronájmu. Vzhledem k typu nemovitosti i způsobu jejího pronájmu pak musíte postupovat z hlediska oprávnění. Nebojte se, se vším vám poradíme!

Pronájem k bydlení nebo rekreaci?

Pronájem si můžeme rozdělit na dva způsoby: první z nich je klasický, tedy se jedná o pronájem nemovitosti k životu. Druhý způsob je pronájem nemovitosti k rekreaci. Jaký je mezi nimi rozdíl? V prvním případě se sjednává smlouva řádově na několik měsíců, stejně tak se určuje nájem a jedná se tedy o pronájem na dlouhou dobu. V druhém případě se jedná o pronájem nemovitosti v řádech jen několika dní, maximálně týdnů, kdy se neuvádí cena za měsíc, ale spíše za noc, případně za týden.

Kdy musíte mít živnostenský list?

Povinnost sjednat si živnostenské oprávnění na vás padá v případě, kdy se nemovitost rozhodnete nabídnout k rekreaci, tím máme na mysli ke krátkodobému pronájmu jen na několik dní nebo týdnů. Tehdy si musíte zajít na živnostenský úřad a nechat si sjednat živnostenské oprávnění odpovídající činnosti, kterou se chystáte dělat. Pak jednáte úplně stejně, jako OSVČ – platíte si zálohy na zdravotní a sociální pojištění, podáváte daňové přiznání a podobně.

Vyplatí se to vůbec?

Možná se nyní ptáte, jestli se to vůbec vyplatí. Zde záleží na tom, o jakou se jedná nemovitost a jak se ji rozhodnete pronajímat. Pakliže máte byt v centru města, pak se jeho pronájem určitě vyplatí, protože o něho bude zájem. I chata na pěkném místě, v jehož okolí je spousta vyžití, si nejen v sezoně najde své zájemce. Potřebujete-li poradit, něco vysvětlit nebo si něco ujasnit, můžete se obrátit na realitní kancelář.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top