Každá nemoc si obvykle žádá jistá vyšetření, o kterých rozhoduje lékař. Někdy je zapotřebí naměřit elektrokardiogram zvaný EKG, jindy je to zase krevní tlak. Právě k těmto účelům slouží moderní zařízení a přístroje, jimiž jsou vybavené současné nemovitosti. Například ke zmiňovanému krevnímu tlaku je používán ambulantní monitor označovaný zkratkou ABPM. Jestliže nevíte, co si pod takovým pojmem představit, rádi vám to prozradíme.
Ambulantní monitor krevního tlaku
Nejprve se pojďme zaměřit na samotné pojmenování. Ambulantní monitor krevního tlaku ABPM bývá mnohdy prezentován, jako holter TK nebo AMTK. Možná si nyní říkáte, že takový proces měření je realizován za pomoci velkého přístroje. Opak je však pravdou. V současnosti mají zelenou malá a nenápadná zařízení připojená k tělu pacienta.
Novodobý ABPM je mobilní a dokáže zaznamenávat požadované údaje po dobu 24 až 48 hodin. Vše je realizováno prostřednictvím oscilometrické metody měření. Díky tomu je zajištěna maximální odolnost proti artefaktům a je docíleno vysoké přesnosti. Ta je udávána zkratkami A/A BHS, ESH a ANSI/AAMI. Přístroj je sám o sobě hodně odolný, takže pokud takové měření budete podstupovat, nemusíte se vůbec ničeho obávat.
Moderní technika nahrává lékařům i pacientům
A víte, v čem je ještě přínosný ambulantní monitor krevního tlaku ABPM? Z pohledu lékaře je to především snadná obsluha. Dále lze ocenit různorodou komunikaci s ostatními lékařskými programy. Získaná data tak lze hodnotit různým softwarem, díky čemuž se lékař dopracuje k požadovanému cíli. Výsledkem samotného měření je přehledná jednostránková závěrečná zpráva.
Pacienti naopak ocení nízkou hmotnost přístroje ABPM. Ten je nebude nikterak omezovat. Zdravotnická technika jde v tomto směru rozhodně kupředu, takže pokud vás čeká něco podobného, nemusíte mít obavy.