Různé druhy vzácných, nebo speciálních mincí. To je rozhodně jedna z věcí, kterou by si každý hledač pokladů přál jednou za čas najít. A díky tomu, že dokáží dnešní hledači detekovat velice dobře různé kovy jak na souši, tak i ve vodě, jsou podobné nálezy mnohem častější.
Jenže pochopitelně musíme počítat s tou nepříjemností, že s sebou ponese automaticky každá nalezená mince zub času. ten je neúprosný ke každému, a dvojnásob to platí pro kovové předměty, které přežívají ve velice nehostinném prostředí hluboko v půdě.
Prvotní očištění hrubých nečistot
Předtím, než se pustíte do jakéhokoliv postupu finálního čištění, byste měli nejdříve odstranit veškeré hrubé nečistoty. V případě většiny nečistot přitom platí, že jsou méně odolné v moment, kdy jsou zcela suché. Zkuste tak nejdříve mince namočit a odrbat z nich co se dá. Poté je nechce zcela oschnout a zkuste odrolit zbytek nečistot.
Nejlepší přítel hledače, ultrazvuková čistička
Následně máte celkem dost možností čištění, ale my vám nabídneme tu rozhodně nejefektivnější. Tou jsou ultrazvukové čističky, které patří mezi nejmodernější a nejužitečnější technologické metody, jak čištění drobných předmětů provádět. Jednoduše dáte do čističky emulzi podle toho, jaký kov se připravujete čistit a aktivujete její mód. K čističce standardně dostanete košíček velice podobný těm z fritézy, kam můžete mince vložit a pár vteřin počkat na výsledek. Ten by se u neporušených mincí měl dostavit víceméně okamžitě.
Dokončení čištění
Jakmile vytáhnete minci ven, tak je ideální jí okamžitě ponořit do destilované vody, nebo jiného prostředku, který může agresivnější látky neutralizovat. Mince by v ten moment měla být dokonale čistá. Pokud ne, tak se nebojte po chvíli čištění opakovat, ale myslete na to, že může být daný předmět zkrátka už i příliš poškozený.