Kariéra

Nejčastější chyby, kvůli kterým pracovníci nedosáhnou na odškodnění při pracovním úrazu

Odškodnění při pracovním úrazu by mělo být při drtivé většině nebezpečných situací naprostou samozřejmostí. I tak se ale můžeme poměrně dost často potkávat s tím, že se naopak snaží zaměstnavatelé z této povinnosti různými způsoby vykroutit. Přitom kolikrát dostanou zaměstnavatelé doslova nabito na smeč kvůli chybám zaměstnanců. Dnes se podíváme na to, jakým základním chybám je potřeba se v případě pracovního úrazu vyhnout.

Práce bez platné smlouvy je velký problém

Většina pracovních úrazů se stává u řemesel a na stavbách. Přitom právě toto prostředí je to nejčastější, kde se zároveň ocitají osoby beze smlouvy. Jaké to může mít dopady? Pro zaměstnavatele i vás rozhodně budou připraveny pokuty ve slušné výši, protože se jedná o porušení nejednoho důležitého zákona.

Vedle toho je ale nutné také zmínit ten fakt, že se odškodnění při pracovním úrazu v rámci ilegální práce jen těžko dokáže vyřešit. Zápis pro pojišťovnu totiž vždy požaduje mimo jiné také samotné údaje zúčastněných stran, čímž by se zjistil problém se smlouvou.

Vždy dodržujte pracovní postupy a předpisy

Jenže kolikrát nejde ani tak o to, že zaměstnavatel nechce splnit svoji povinnost, jako spíše o to, že problém vznikl neplněním povinností ze strany zaměstnance. Pokud nedodržujete předepsané postupy a předpisy na pracovišti, tak nevyplacené plnění za pracovní úraz nejspíš nikdy reálně neuvidíte. Dodržujte proto vše tak, abyste mohli s čistým svědomím hlásit úraz při konkrétní práci, na správném pracovišti a při dodržení všech zásad ochrany.

Na nic nečekejte a vše okamžitě hlaste

Další velice důležitou věcí je pak už jenom fakt, že je nutné okamžitě hlásit jakýkoliv úraz, který se může odehrát. To je zásadní už jenom proto, že pokud není nahlášen na pracovišti, tak se dostáváte do diskuse, zdali se na něm vůbec stal. Proto by hlášení pracovního úrazu mělo být neodkladnou záležitostí. Můžete to udělat jak vy, tak i vaši kolegové. Nikdy však pochopitelně nemá přednost před poskytnutím první pomoci a nutné zdravotní péče, která může být třeba.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top