Auto-Moto

Nezapomeňte na zimní pneu

Automobil BMW
www.pixabay.com

V České republice, ale i jiných zemí, platí ze zákona povinné zimní obutí na autě v okamžik, kdy hrozí, vlivem zimního počasí, ztížené podmínky na silnici. V každém státě platí předpisy jinak, proto pokud se chystáte vycestovat do zahraničí, informujte se o daných předpisem a sankcích za nedodržení.

Od 1. listopadu je zákonem dána povinnost vyměnit letní pneumatiky za zimní. V okamžik kdy teplota klesne pod 7 stupňů Celsia, letní pneumatika přestává fungovat na 100% a celková brzdná dráha automobilu se prodlužuje až na dvojnásobek. A to je jeden z důvodu, proč vzniká mnoho dopravních nehod.

Pokud se chystáte v zimně do horských oblastí, neměli byste zapomenout na dostatek paliva v nádrži automobilu, ruční baterku, lopatku na vyhrabání automobilu, sněhové řetězy, škrabku a koště, startovací kabely a kurtu na vytažení vozidla.

A jak je to v ostatních zemí se zimním obutím?

Slovensko – zimní obutí je zde povinné pro automobily až na základě počasí, konkrétní datum není dáno, pokud však v nepříznivém počasí nedodržíte povinnost mít zimní pneumatiky, můžete dostat pokutu 60 Eur.

Polsko – použití zimního obutí je pouze doporučeno, nijak zákonem dáno.

Německo – zde je povinnost ovlivněna klimatickými podmínkami, kdy auto musí být způsobilé jízdě v zimě.

Rakousko – zimní obutí je povinné od 1. listopadu do 15. dubna. Pokud ho v daném období mít nebudete, hrozí Vám pokuta až 5000 Eur, což je v přepočtu cca 130.000 Kč.

Francie – použití zimních pneu je povinné v případě zhoršených klimatických podmínek.

Itálie – zimní obutí je povinno v období od 1. listopadu do 15. dubna dle počasí a v oblastech Matterhorn, Alpi Graie a Mount Blanc jsou povinné po celou dobu a to v období od 15. října do 15. dubna.

Švýcarsko – zde nejsou povinné zimní pneumatiky, ale v okamžik, kdy zaviníte pozastavení dopravy, bude to v zimním období a vy nebudete mít zimní obutí, hrozí Vám skutečně vysoká pokuta.

Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top