V České republice, ale i jiných zemí, platí ze zákona povinné zimní obutí na autě v okamžik, kdy hrozí, vlivem zimního počasí, ztížené podmínky na silnici. V každém státě platí předpisy jinak, proto pokud se chystáte vycestovat do zahraničí, informujte se o daných předpisem a sankcích za nedodržení.
Od 1. listopadu je zákonem dána povinnost vyměnit letní pneumatiky za zimní. V okamžik kdy teplota klesne pod 7 stupňů Celsia, letní pneumatika přestává fungovat na 100% a celková brzdná dráha automobilu se prodlužuje až na dvojnásobek. A to je jeden z důvodu, proč vzniká mnoho dopravních nehod.
Pokud se chystáte v zimně do horských oblastí, neměli byste zapomenout na dostatek paliva v nádrži automobilu, ruční baterku, lopatku na vyhrabání automobilu, sněhové řetězy, škrabku a koště, startovací kabely a kurtu na vytažení vozidla.
A jak je to v ostatních zemí se zimním obutím?
Slovensko – zimní obutí je zde povinné pro automobily až na základě počasí, konkrétní datum není dáno, pokud však v nepříznivém počasí nedodržíte povinnost mít zimní pneumatiky, můžete dostat pokutu 60 Eur.
Polsko – použití zimního obutí je pouze doporučeno, nijak zákonem dáno.
Německo – zde je povinnost ovlivněna klimatickými podmínkami, kdy auto musí být způsobilé jízdě v zimě.
Rakousko – zimní obutí je povinné od 1. listopadu do 15. dubna. Pokud ho v daném období mít nebudete, hrozí Vám pokuta až 5000 Eur, což je v přepočtu cca 130.000 Kč.
Francie – použití zimních pneu je povinné v případě zhoršených klimatických podmínek.
Itálie – zimní obutí je povinno v období od 1. listopadu do 15. dubna dle počasí a v oblastech Matterhorn, Alpi Graie a Mount Blanc jsou povinné po celou dobu a to v období od 15. října do 15. dubna.
Švýcarsko – zde nejsou povinné zimní pneumatiky, ale v okamžik, kdy zaviníte pozastavení dopravy, bude to v zimním období a vy nebudete mít zimní obutí, hrozí Vám skutečně vysoká pokuta.