Plech je hutním materiálem, jemuž mnozí nepřisuzují žádnou významnější úlohu. Sem tam s ním něco přikryjí a tím to končí. Přitom tento výrobní materiál je dostupný v nejrůznějších variantách, což z něj dělá dosti šikovného pomocníka nejenom ve stavebnictví.
Kvalitní plechy se pyšní spoustou přínosných vlastností, mezi něž spadá například dlouhá životnost, povrchová odolnost, variabilita a snadná manipulace. I to značně rozšiřuje, využijí plechů, s nimiž vás seznámíme trochu podrobněji.
Na jaké lze narazit druhy plechů?
Těmi nejobvyklejšími jsou normalizované plechy válcované za studena nebo za tepla. Velice poptávané jsou pozinkované plechy právě kvůli své odolnosti vůči zhoršeným povětrnostním podmínkám. V tomto směru je lze dělit ještě na další podkategorie:
- Pozinkované plechy vlnité
- Pozinkované plechy tvarované
Ve standardních formátech narazíte také na plechy děrované, tahokov a plechy ve speciálním provedení rýha a slza. V závislosti na jejich výsledné formě lze tento hutní materiál odebírat buď ve svitkách, nebo v praktických tabulích odpovídajícího rozměru, jež jsou tak zhotoveny či odstřiženy na míru.
Plechy mají přemíru podob, a to se ještě nezmiňujeme o možnosti individuální výroby šité na míru zákazníka.
Plechy najdou zastoupení v mnoha oborech
Hutní materiál tohoto typu je velice často využíván kupříkladu k vytvoření nášlapných ploch. Snadno a rychle z nich vyrobíte i potřebné zástěny lišící se nejrůznější texturou či originálním zabarvením. Díky mechanické a povětrnostní odolnosti je lze upotřebit na střechách objektů, popřípadě při obkládání stěn zahradních domů či výstavbě garáže, prostor pro nářadí a jiných technických místností.
Při vhodné volbě správného a kvalitního plechu, se meze v rámci konstrukčního použití rozhodně nekladou.