Zahradní jezírka se čím dál častěji objevují v prostorách kolem rodinných domů. Lidé si skrze ně tvoří oku lahodící vodní plochu se samostatně fungujícím ekosystémem, který je v podstatě bezúdržbový. Abyste však docílili toho nejlepšího stavu, kdy se bude dařit všem rostlinám, rybám a ostatním živočichům, je vhodné znát několik pravidel spojených s údržbou.
Tím nejdůležitějším prvkem by měla být jezírková filtrace, od níž se vlastně odvíjí vše ostatní. Okysličování vody, jež má za následek bezproblémové provozování jezírka.
V čem spočívá péče o jezírko?
Velice zásadní je čistota. Jakékoliv úkony spjaté s ní samotnou jsou realizovány obvykle jen jednou za rok. Ideálním obdobím je podzim, kdy je v zahradním jezírku méně vody. Díky tomu se snadněji dostanete k nejrůznějším usazeninám, nečistotám a plevelům. Ty je třeba odstranit.
S očistou to ale v žádném případě nepřehánějte, abyste z vody neodstranili biotypy podstatné pro fungování ekosystému.
Údržba jezírek zabraňuje výskytu libovolných „nemocí“ vodních ploch. Podceníte-li starost o zahradní jezírko, potom se připravte na nepříjemné řasy, přemnožené bakterie, hnilobní kal či škůdce. Ty se pustí do likvidace vodních rostlin.
Oživení a zkvalitnění jezírka
Jestliže vám správně funguje jezírková filtrace a celý ekosystém, jen byste vodní hladinu rádi oživili, nabízí se určitě všelijaká řešení. Typickým příkladem jsou potůčky, fontány a vodopády. Jejich šumění má doslova uklidňující charakter. Velký vliv na celkový dojem ze zahradního jezírka má také propracované a nápadité osvětlení, jež vypíchne jedinečné části této plochy.
Jste-li spokojení majitelé či provozovatelé vodních skvostů potom myslete na to, že údržba jezírek má svůj zásadní význam a není radno ji v žádném případě podceňovat.