Pracovní úraz – nepříjemná událost která si nevybírá koho a kdy postihne. Léčba, pracovní neschopnost i pokles příjmu – to jsou stinné stránky věci. Kompenzací vám však je odškodnění pracovního úrazu, které by mělo alespoň částečně zmírnit vaše starosti.
Pracovní úraz – na co nezapomenout?
Pokud se vám stane pracovní úraz, budete primárně řešit ošetření a návštěvu lékaře. Ovšem abyste měli nárok na plné odškodné, musíte splnit několik podmínek.
- Pokud to rozsah úrazu umožňuje, neprodleně ho nahlaste svému zaměstnavateli a plně s ním spolupracujte při popisu nebo rekonstrukci událostí, které předcházeli úrazu.
- Ujistěte se, že zaměstnavatel zapíše vše potřebné do knihy úrazů. Zkontrolujte také před podpisem znění záznamu a podepište ho pouze v případě, že sním souhlasíte.
- Během návštěvy lékaře zdůrazněte, že se jedná o pracovní úraz.
- Pokud se zaměstnavatelem nastanou neshody, komunikujte s ním ideálně písemnou formou, kterou lze případně jasně doložit.
Samotné odškodnění úrazu
Nečekejte, že se někdo postará za vás. Bude hlavně na vás pohlídat si, abyste dostali plné odškodnění za pracovní úraz.
Často se setkáváme s tím, že ani sám zaměstnavatel neví, na co všechno máte nárok a jak to vyčíslí své pojišťovně. Přitom projednání způsobu a konkrétní výše odškodnění je povinností zaměstnavatele. Dále si pohlídejte, aby zaměstnavatel správně stanovil průměrný výdělek pro výpočet renty po dobu vaší pracovní neschopnosti. Stejně tak si raději zkontrolujte lékařskou zprávu. Chybějící informace v této zprávě by vás mohla stát peníze.
Nevíte, jak postupovat?
K získání odškodnění v odpovídající výši je třeba znát celý postup, a ne každý z nás je s ním seznámen. Informace můžete čerpat například z internetu. Ty ovšem nemusí být vždy přesné nebo dokonce pravdivé. Naštěstí máte i další možnost – oslovit profesionální poradnu. Skvělým příkladem je Poradna pro zaměstnance. Zde máte možnost bezplatné konzultace vaší situace a návrhu řešení. Nepřicházejte o svoje peníze a oslovte profesionály v oboru.