Pokrok je nezadržitelný. Koňské povozy a oradla nahradily traktory a žence kombajny. Co mají tyto stroje společného je nutnost použití pohonné hmoty. Se zdražující naftou se zvyšují i výdaje zemědělců a tím i ceny zemědělských produktů a potravin. Řešením může být přechod na alternativní palivo. V hledáčku inženýrů je nyní elektřina.
Přechod z nafty na elektřinu
Elektrických vozidel je na našich silnicích stále jako šafránu, nově je v celé republice registrováno 703 vozů, ale jejich počet rychle stoupá. Výhodou jsou nízké emise a provozní náklady a využívání obnovitelných zdrojů. Odpůrci těchto vozidel poukazují na vysoké pořizovací náklady, malou návratnost investice a zátěž životního prostředí během výroby. Proč tedy vzhledem k výhodám nevyužít elektromotoru i v zemědělství? V první řadě je nutné říct, že elektrická energie se stává stále více populární i v zemědělství. Pomalu se objevují zprávy o elektrických malotraktorech nebo prvních pokusech o elektrických traktorech. Ty jsou stejně jako auta napájeny elektronickými bateriemi a lze je nabíjet zapojením do zásuvky. Pro výrobu elektřiny mohou zemědělci využít solární nebo větrnou energii.
Alternativy u nás
Zatímco např. v Kalifornii letos plánují prodej menších elektrických traktorů, u nás narazíte na zahradní traktory a sekačky. Co se týká větších strojů, zatím se experimentuje s hybridními motory, kde přidání hybridního pohonu využívají ke zvýšení výkonu traktorů, které např. vyvážejí dřevo z lesa. Výhodou pro zemědělce je to, že nemusí kupovat silnější stroj.
Co brání rozvoji elektrických traktorů?
Největším problémem je krátká životnost stroje. Traktor by totiž potřeboval velkou baterii, kterou je těžké do traktoru umístit. Současné baterie mají krátkou životnost a dlouhou dobu dobíjení. Je tedy pravděpodobné, že se zemědělské stroje ještě nějakou dobu bez nafty neobejdou.
Autor: www.Eurotankdiesel.com – nádrže na naftu, AdBlue a další