Bydlení

S čím musíte počítat, když se rozhodnete pro financování nemovitosti hypotékou?

pixabay.com

Pořízení nového bydlení je obrovskou až životní investicí. Lidé s běžnými příjmy si tak často nemohou koupit byt ani dům za svou uspořenou hotovost. Naspořit tak velkou částku by totiž s průměrným příjmem trvalo mnoho let, na což lidé nejsou ochotní čekat. Naštěstí existují hypoteční úvěry, které pomáhají splnit si tento sen. Bohužel je ale nutné počítat ještě s dalšími výdaji, které samotná hypotéka nepokryje.

Zaplatíte navíc daň z nabytí nemovitosti

K ceně je nutné připočítat daň za nabytí nemovitosti. Ta činí 4% z kupní ceny a od podzimu 2016 je hrazena výhradně kupujícím nejpozději do třech měsíců od nabytí nové nemovitosti. U některých hypoték je možné vyjednat si o něco vyšší částku, která pokryje i tento výdaj, ale nebývá to pravidlem. Odborníci na reality proto doporučují počítat s tímto výdajem včas ideálně v podobě naspořeného základu.

Provize se nedá začlenit do výše hypotečního úvěru

Při nákupu nemovitosti přes realitní kancelář máme plno výhod spojených s kvalitou služeb, zajištění právního servisu a podobně. Je tu však jedna drobná nevýhoda v podobě provize. Ani ta není zahrnuta v hypotéce.Realitní kancelář Praha naštěstí nemá provizi vysokou a pohybuje se okolo 3%. U jiných poskytovatelů realitních služeb a makléřů však můžete narazit na provizi až ve výši 7% z ceny, což už může být značná částka.

Hypotéky na 100% ceny nemovitosti už neseženete

Bohužel kvůli regulacím ČNB již není možné získat stoprocentní hypotéku pokrývající celou kupní cenu nemovitosti. Dnes seženete hypoteční úvěr maximálně do 90% hodnoty a zbývající částku musíte mít buď naspořenou, nebo ji pokrýt jiným způsobem. V poslední době se stává běžnou praxí, že se maximálně nabízená výše hypotéky pohybuje okolo 85% ceny nemovitosti a experti se domnívají, že trend se bude nadále zhoršovat v neprospěch kupujících. Dosud bylo možno vlastní zdroje nahradit stavebním spořením. Podmínky se však neustále zpřísňují a některé banky to od začátku nového roku neumožňují a dá se očekávat, že se k tomu přikloní i ty ostatní. Pokud tedy přemýšlíte o koupi nemovitosti, právě teď by mohla být vhodná doba.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top