Móda & styl

Vyznejte se ve špercích! Co znamenají jednotlivé pojmy a jak jsou důležité?

pixabay.com

I málokterá žena, která má zálibu ve špercích a doplňcích, může říct, že dokonale rozumí všem pojmům, které může při jejich nakupování potkat. O to horší je to v případě spousty mužů, kteří potkají šperky víceméně jen v případě, kdy vybírají dárek pro někoho milovaného. V dnešním článku potkáte některé z těch nejčastějších pojmů, které se používají při popisu šperků.

Punc nebo puncovní značka

Tady se jedná o jednu z těch nejdůležitějších hodnot, protože do značné míry označuje nejen kvalitu šperku jako takového, ale také se od něj pochopitelně odráží i jeho cena. Tato značka je důležitá hlavně v případě, kdy kupujete dámské šperky.

Týká se totiž ryzosti použitého cenného kovu. Ty jsou u dámských šperků používány víceméně nejčastěji, zatím co pánské šperky se bez nich často objedou. Čím vyšší je hodnota značky, tím vyšší je ryzost použitého kovu.

Základ nebo také base

Pokud se u šperků bavíme o základě, tak se jím myslí většinou kov nebo materiál, použitý na největší část šperku. Základ může být u náušnic například její tělo a připínací část, u řetízků se pak pochopitelně mluví o největší části, ze které je řetízek udělaný.

Syntetické versus přírodní kameny a zirkony

Mnohdy najdete u popisku šperků například syntetické zirkony. Jsou odlišné od těch pravých, a je to velký rozdíl? Upřímně, ani moc velký ne. Pochopitelně lepší vlastnosti a také oblíbenost, mají všeobecně především všechny přírodní kameny. Pokud se ale budeme bavit o jejich syntetických partnerech, tak v mnoha ohledech nejde poznat rozdíl. Pochopitelně jsou jednou věcí zirkony a diamanty, kde jsou optické vlastnosti někde úplně jinde. Syntetické diamanty se ale ve šperkařství objevují opravdu jen zřídka. K diamantům jsou totiž dodávány pravidelně certifikáty pravosti, které ověřují jejich původ i zpracovatele.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top