Máte za to, že trpíte nemocí z povolání, ale nevíte, co dělat? Rádi byste se dozvěděli něco víc o tom, jak získat odškodnění za nemoc z povolání? V tom případě se obraťte na odborníky, kteří se touto problematikou zabývají dlouhá léta.
Kroky, které je zapotřebí učinit
Samozřejmě musíte zajít za svým ošetřujícím lékařem. Anebo o svých potížích rovnou řekněte svému zaměstnavateli. Lékař anebo zaměstnavatel jsou následně povinni pacienta odeslat k poskytovateli pracovnělékařských služeb. Ten rozhodne o tom, jestli jde o nemoc z povolání, či nikoliv.
Aby šlo o nemoc z povolání, je nutné, aby toto onemocnění bylo vedeno v takzvaném Seznamu nemocí z povolání. Zdravotní stav taktéž musí odpovídat pacientově diagnóze a zároveň musí dosahovat určitého stupně závažnosti. Dále bude objektivně posuzováno, jestli osoba, které se nemoc z povolání týká, pracovala za podmínek, ve kterých její diagnóza vzniká.
Nejste s výsledky prošetření spokojení?
Lékař provádí fyzické vyšetření a zároveň posuzuje výsledky potřebných odborných vyšetření. V případě, že nejste s výsledkem posudku spokojení a cítíte se ukřivdění, jednou z možností je, že oslovíte odborníky, kteří vám pomohou získat finanční náhradu, jež vám právem náleží.
Advokáti ze společnosti Pracovní úraz – Poradna pro zaměstnance vám nejenže poskytnou bezplatnou konzultaci, ale v případě potřeby a po vašem souhlasu vás také právně zastoupí. Poradí vám, co musíte udělat a čeho se naopak vyvarovat.
Na co máte nárok?
Nárok na odškodnění ovšem nemáte jen při trvalých následcích. Samozřejmě existuje i náhrada za bolest, náhrada nákladů léčení nebo třeba za trvalé následky. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci nahradit rovněž ztížení společenského uplatnění anebo věcnou škodu a jednorázovou náhradu nemajetkové újmy při zvlášť závažném ublížení na zdraví.
Zavolejte nebo napište e-mail profesionálům z firmy Pracovní úraz – Poradna pro zaměstnance a nechte si zdarma poradit.