Otázka, kterou si pokládá spousta pacientů pozvaných na vyšetření EKG. Pokud nemáte rádi překvapení a chcete vědět, do čeho jdete, prozradíme vám to. Tímto pojmem se totiž označuje typ zařízení, jehož hlavní náplní je sledování srdeční aktivity. Sbírání požadovaných výsledků, jež jsou následně vyhodnocovány.
Holter EKG je pacientům aplikován na rozdílnou dobu v závislosti na tom, jak dlouho je třeba sledovat danou aktivitu srdce. Může to být doba v délce trvání jen pár hodin, ale také časový úsek přesahující celý den.
Jak vypadá Holter EKG?
Poměrně jednoduše. Dnes se velká a těžko přenosná zařízení využívají jen sporadicky. Moderní zdravotnictví sází na novodobé technologie, mobilitu a nízkou hmotnost. Holter EKG tak zhmotňuje malý několika-kanálový záznamník. Ten na svém těle pacient v podstatě ani neucítí.
Jeho součástí jsou samozřejmě vhodně rozmístěné elektrody, prostřednictvím nichž dochází k měření srdeční aktivity. Tyto výsledky jsou sbírány právě zmíněným EKG záznamníkem, který je obvykle vybaven hardwarovou detekcí PM, širokou vzorkovací frekvencí na všech svodech a třemi reálnými kanály EKG.
Přesně takhle vypadá moderní Holter EKG s malým displejem a několika funkčními tlačítky, s nimiž lze nastavit a sledovat vše potřebné. Nespornou výhodou je napájení s pomocí jediné tužkové baterie a dlouhá výdrž až 120 hodin, což přináší lékařům vynikající možnosti při měření.
Výstup ze zařízení zvaného Holter EKG
Tyto údaje jsou pro běžného pacienta pravděpodobně nic neříkající. Ošetřujícímu lékaři však přinesou hodně. Součástí těchto propracovaných přístrojů jsou navíc i speciální programy, které slouží k vyhodnocování a zobrazování potřebných výsledků. Holter EKG je tak určitým sběračem dat. S těmi lze následně pracovat v různých režimech tak, aby bylo dosaženo všeho potřebného.