Čištění ultrazvukem je velice specifický druh odstraňování nečistot z kovových ploch, který se v posledních letech dramaticky síří do různých profesí jak na úrovni pro milovníky nálezů a pokladů, tak na úrovni různých profesionálních pracovníků. Co je pro něj potřeba a proč je tak efektivní?
Ultrazvukové čističky a jejich příslušenství
Samozřejmě je základní potřebou pro čištění ultrazvukem čistička samotná. Ultrazvukové čističky přitom můžeme vybírat v opravdu velkém spektru, kdy se cenová hladina těch menších pohybuje okolo několika málo tisíců korun až po čističky naprosto monstrózní určené pro průmyslové užívání. Společně s velikostí čističek se odvíjí také druhá zásadní vlastnost, a to je velikost úložné plochy do které se dávají čištěné předměty. Nerezová vana v tomto případě může mít opět rozměry od decilitrů až po desítky litrů čistících emulzí. Jediným zásadním příslušenstvím je pro užívání ultrazvukových čističek neustále doplňování specifických čistících emulzí. Ty stojí většinou v řádu stovek korun a mají uzpůsobené složení právě podle čištěného kovu tak, aby se vyhnuly jakémukoliv poškození materiálu.
Jak probíhá čištění?
Čištění jako takové poté probíhá velice rychle a jednoduše. Do nerezové vany vložíte předmět, zalejete ho dostatkem čistící emulze, aby byl kompletně ponořený a poté už stačí nastavit určitou frekvenci na jednoduchém ovládání a můžete nechat čističku o samotě dělat svojí práci. Délka čištění pochopitelně ovlivňuje jak moc efektivní a zároveň detailní bude. V některých případech ale dávejte pozor na délku procesu a nepřepalujte jej tak, aby nedošlo k naleptání materiálu v místech, kde jsou už nečistoty až příliš odolné a jak se slangově říká „zažrané“ hluboko do materiálu. V těchto případech je jejich vyčištění bez vedlejších škod nemožné i s pomocí ultrazvukových vln.