Zkratku EKG zná bezpochyby kdokoliv. Skrývá se za ní pojem elektrokardiogram neboli měření srdeční aktivity pacienta. A jak asi správně tušíte, srdce je hracím motorem každého z nás, takže tato zdravotnická technika hraje v nemocnicích a ordinacích poměrně důležitou roli. Když se řekne EKG přístroje vězte, že to nekončí jen u jednoho typu zařízení. V závislosti na potřebách měření jich může být daleko více.
Jaké jsou EKG přístroje?
V nemocnicích se můžete setkat s EKG přístroji v podobě zařízení, monitoru a tiskárny v jednom. Mobilní stanice, které jsou převáženy na konkrétní místo určení vždy, když je třeba. Pak existují ještě speciální EKG přístroje neboli holtery. Ty se vyznačují minimálními rozměry a pacient je na sobě může mít připevněné i více jak 24 hodin. Záleží na tom, jak dlouho je třeba sledovat aktivitu srdce.
Holtery EKG jsou napájeny akumulátory, takže s nimi pacient nejenom leží, ale vykonává i běžné činnosti. V této souvislosti pak můžete narazit na EKG přístroje pro měření klidového EKG a zátěžového EKG. Ona zmiňovaná zátěž je u pacientů vyvolána například na speciálních ergometrech, kde se jednoduše musí věnovat pohybové aktivitě.
Přesné EKG přístroje
Asi nemá cenu polemizovat o tom, že EKG přístroje užívané v současném zdravotnictví jsou zaměřeny především na přesnost měření. Právě získávané hodnoty jsou pro lékaře tím nejcennějším. Na základě nich se mimochodem stanovují výsledné diagnózy, popřípadě léčebné procesy.
Současná technika dokáže naměřené výsledky snadno a rychle přenést do počítače, kde je vše zpracováváno prostřednictvím vhodných programů. Pro pacienta jde samozřejmě o zcela bezbolestné vyšetření, pokud tedy nemusí vyvinout aktivitu v rámci zátěžového EKG. Ve výsledku je spokojena i samotná obsluha těchto zařízení, protože ta jsou naprosto intuitivní.