Práce ve výškách patří ve stavebnictví k nejvíce rizikovým činnostem, tedy že při ní dochází k největšímu počtu pracovních úrazů. Souvisí s tím i pohyb na lešení. Výrobci těchto stavebních konstrukcí proto poskytují návody, jak zajistit, aby byly co nejbezpečnější. Vždy je nutné dbát na to, aby lešenářská konstrukce stála na rovném a stabilním povrchu. Její montáž by měli zajistit buď pracovníci lešenářské firmy, nebo jiní vyškolení odborníci. Problémy jsou často s pojízdným lešením. Například podle platné čs. normy je přípustná výška pojízdné konstrukce v interiérech 12 a v exteriérech 8 metrů.
Lešení nemusí být vlastní, někdy se vyplatí si je vypůjčit
Než mít vlastní lešení je někdy výhodnější si je půjčovat. Firmy, které se touto činností zabývají, mají dílce v pořádku a často nabízejí odbornou montáž a demontáž. Nemohou si dovolit půjčit poškozený díl nebo mít sady neúplné. Například firma Promal z Jílového u Prahy půjčuje lešení Haki. K dispozici má tři sady fasádní lešenářské konstrukce. Základní sada má pohledovou plochu 400 metrů čtverečných a osm podlaží. Celková výška je 16,32 metru. Malá sada Haki má stejnou výšku i počet podlaží, ale na délku je poloviční. Nabídku doplňuje mini sada, která má celkovou výšku 8,16 a délku 12,20 metru. Pohledová plocha je 100 metrů čtverečných.
Schodišťové věže zvyšují bezpečnost práce
Kromě fasádního lešení, které se využívá nejčastěji, se u mnohých stavebních činností uplatňuje pojízdná lešenářská konstrukce. Její výhodou je, že se posunuje po brzděných výsuvných kolečkách a zrychluje tak práci. U systému Haki půdorys podvozku nepřesahuje půdorys základní lešenářské konstrukce, a pojízdnou variantu lze použít u všech modulů. Systém má také schodišťové věže, které usnadňují pohyb na konstrukci a zvyšují bezpečnost práce. U Haki k tomu přispívají protiskluzové profilované rošty. Při práci v menších výškách se uplatňují lešenářské výsuvné kozy nebo nízká kozlíková konstrukce.