Auto-Moto

Hledání ekologického druhu dopravy. Který druh dopravy je opravdu nejekologičtější?

pixabay.com

V současnosti se otázky ekologie řeší ve všech společenských i politických sférách. Především pak při tlaku z Evropy na takzvaný „Green deal“. Mnohé kroky ale jsou už na první pohled nelogické, protože se neopírají o originální informace.

Pojďte si společně s námi porovnat tři nejčastější dopravní metody. Mimo zajímavostí zjistíte i to, která z nich je nakonec doopravdy nejekologičtější.

Údajně extrémně škodlivá kamionová doprava

Kamionová doprava je v očích mnoha ekologů a odpůrců oteplování planety považována za jasné zlo. Jenže to je ohromný omyl, který dokonce podporují moderní technologie. V rámci EU musí kamiony užívat takzvané AdBlue, což je močovina zlepšující spalování naftových motorů. Díky tomu mají kamiony mnohem lepší efektivitu spalování a uvolňují téměř nulové množství škodlivých látek.

Ekologii navíc podporuje i velké rozšíření nádrží na paliva pro firmy, které umožňují společnostem skladovat palivo přímo v sídle. Nádrže na naftu nebo nádrže na AdBlue jsou tak víceméně automatickou záležitostí. Tím se i snižuje sazba kilometrů a v globálním měřítku to opravdu přináší ekologický odraz. Kamionová doprava tak není ani zdaleka nejškodlivější, ani nejekologičtější.

Nejekologičtější je vlaková doprava

Moderní vlaková doprava je nejekologičtější. Hlavní důvody jsou dány především tím, že je tady extrémní minimum motorových souprav, a jsou už běžné soupravy elektrické. Polemické je ale zjištění toho, z jak moc čistého zdroje energie pochází. Pokud z jádra, tak je vlaková doprava opravdu nejekologičtější.

Tiché zlo v podobě lodní dopravy

V ohledu mezikontinentální dopravy je potom naprosto nepostradatelná lodní doprava. Zároveň se o ní mluví dost málo, ale je víceméně tou nejškodlivější moderní dopravní metodou. A to i v případě, kdy do statistik nezačleňujeme ropné katastrofy po haváriích lodí.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top