Spousta věcí se v dnešní době zmenšuje a je kladen vyšší důraz na mobilitu. A to se mimo jiné týká také zdravotnických zařízení. Pokud byste se vydali k lékaři s nepříjemnou bolestí na hrudi nebo s problémy se srdcem, budete se moci o těchto slovech přesvědčit na vlastní kůži. Důkazem toho je totiž holter EKG. Mobilní zařízení sbírající hodnoty vašeho těla, s nímž vás trochu blíže seznámíme.
Holter malých rozměrů
Výhodou holterů je fakt, že mají minimální rozměry. Jejich součástí je několik sond, které se připevní na hruď a zařízení pak samo sbírá potřebná data o vaší srdeční aktivitě. Díky holteru nemusíte v nemocnici polehávat delší dobu, než je nezbytně nutné. Takový přístroj vydrží na baterie jeden až dva dny. Teprve poté se dostavíte k lékaři. Ten data zkopíruje do počítače a za pomoci softwarové výbavy provede přesnější charakteristiku křivky. Holter mu to umožní v plné míře.
Kouzlo tohoto zařízení spočívá v tom, že jej máte na těle připevněné za všech okolností. To znamená při fyzické zátěži, ale také v klidu. Holter dokáže sbírat data pro klidové i zátěžové EKG. A právě potřeba obou těchto hodnot může být zásadní pro stanovení konečné diagnózy nebo léčebných postupů.
Co všechno umí holter EKG?
Hodně jistě naznačily řádky uvedené výše. Takový holter může zobrazovat kvalitní křivku, automaticky detekuje atriální fibrilaci a primárně používá spolehlivý algoritmus, který se jednoduše nemýlí. Malý odolný záznam může nabývat i nejrůznějších modifikací sloužících pro sběr ostatních dat. Typickým důkazem těchto slov je přístroj zaměřující se na krevní tlak neboli ambulantní monitor krevní tlaku označovaný zkratkou ABPM.
Nakonec ještě jedna informace pro ty, kdo se bojí jakýchkoliv lékařských zákroků. Měření EKG nebo ABPM prostřednictvím výše uvedených mobilních holterů není ničím bolestivým. Pravdou je, že o takových zařízení na svém těle ani nebudete vědět.