Každý jistě správně tuší, že krevní tlak, respektive jeho hodnoty je třeba hlídat a udržovat v té správné míře. Právě výše krevního tlaku může do jisté míry prozradit, že s člověkem není něco v pořádku. Jestliže chcete vědět, jak se v současné době měří takové hodnoty, prozradíme vám to. Nejde totiž o žádné archaické přístroje, nýbrž o moderní techniku, jíž představuje například holter TK.
Co je to holter TK?
Pod pojmem holter TK si určitě nemusíte představovat žádné robustní zařízení nebo něco podobného. Ba naopak. Dnes se v tomto směru sází na minimalismus a kompaktnost. Takové malé zařízení se stane součástí vašeho těla a může váš krevní tlak zaznamenávat libovolně dlouhou dobu. Obvykle je to 24 nebo 48 hodin, výjimkou však není více.
Kvalitní holter TK je ve své podstatě ambulantním monitorem krevního tlaku často označovaného zkratkou ABPM. Narazit ovšem můžete také na označení AMTK. Lékaři na takovém přístroji ocení jednoduchost ovládání a oscilometrickou metodu měření. Díky ní jsou získávány přesné hodnoty, které je možné následně vyhodnotit. Moderní holter TK si celkem snadno poradí s nežádoucími artefakty, má odolné tělo, takže vydrží i trochu hrubší zacházení a disponuje nižší hmotností. Tím pádem o něm pacient v podstatě vůbec neví.
Výstupní data z holteru
Holter TK je vlastně sběračem nezbytných dat, které mohou být následně zobrazeny na jednostránkové závěrečné zprávě. Popřípadě lze tato data velice snadno a rychle použít v ambulantních softwarech, kde budou vyhodnocovány další výsledky. Komunikace s takovými programy je dosti jednoduchá.
Pokud vás při návštěvě jakéhokoliv zdravotnického zařízení bude čekat ABPM, respektive monitorování krevního tlaku, nemusíte se obávat. Z výše uvedených řádků je patrné, že jde o nenáročný a hlavně bezbolestný proces měření.