Spousta lidí se zajisté zaobírá jednoduchou otázkou – jak poznám kvalitní šperk a jak poznám, že zrovna nekupuju předraženou cetku. Na ochranu těch, kteří nejsou zkušení v nákupu šperků můžeme na rovinu říci, že ne vždy je to jednoduché. Jenže i tak se najde spousta věcí, kde se dá kvalita šperků poznat.
Pánské náramky na ruku, řetízky, náhrdelníky i brože mají vždy značku
Pokud kupujete jakýkoliv běžný šperk, který je tvořený ze slitiny vzácného kovu, tak se můžete vždy poohlédnout po značce. Takzvaná puncovní značka je hlavním ukazatelem kvality materiálu a v jednoduchém pojetí znamená, jak moc velké procento drahého kovu je ve šperku obsaženo. Například pánské náramky na ruku nebudou mít tuto značku v mnoha případech díky variabilitě spousty unikátních materiálů. Ale u řetízků se s ní můžete setkat téměř všude, protože drahé kovy používané na řetízky pod puncovní zákon spadají ve všech ohledech.
Takzvaná ryzost je uváděná puncovním číslem, které se blíží číslu tisíc. Pochopitelně čím vyšší toto číslo je, tím vyšší je i konečný podíl drahého kovu ve slitině. Je ale na pováženou brát vždy jen nejvyšší kategorii kovu. Jak je známo, tak jsou drahé kovy mimo svých estetických vlastností i plastické a snadně deformovatelné. Na každodenní nošení tedy raději volte šperky s vyšším podílem příměsí.
Detaily, detaily a za se detaily prozradí nejvíc
Kvalita zpracování materiálu je druhým ukazatelem, který vám doslova řekne do očí „tohle může být kvalitní kousek“. Kdo by si totiž lámal hlavu na úrovní zpracování nekvalitního kovu ve velkovýrobě za pár korun. Šperk je navíc estetická záležitost, a proto se vám může i stát, že vám, byť sebemenší vryp nebo nedokonalost na vaší nové okrase zkazí radost. Buďte proto po stránce preciznosti a kvality vybíraví. Kvalitní zpracování většinou neznamená to, že bude šperk cenově nepřijatelný.