Tech

Měření EKG dnes nabývá spousty podob

EKG je zkratkou, s níž se setkal bezpochyby každý. Skrývá se za ní pojem elektrokardiogram neboli měření správné srdeční aktivity. A jak známo, srdce je naším hnacím motorem, takže přínos EKG je ve zdravotnictví opravdu zásadní. Pokud vás zajímá, jaké hodnoty jsou prostřednictvím moderních přístrojů zjišťovány a jakou vůbec taková technika má, prozradíme vám to.

Klidové a zátěžové EKG

Nejprve se pojďme zaměřit na to, jaké EKG se prostřednictvím moderních přístrojů vlastně měří. Je to klidové a zátěžové EKG. Obojí má poměrně jasně vypovídající název. Klidové EKG se měří v klidu, to znamená, že pacient odpočívá a leží.

Někdy je však zapotřebí zjistit srdeční aktivitu člověka při zátěži. Pak dohází k měření zátěžového EKG. To je zjišťováno při fyzické aktivitě člověka. Pacient využívá dalších zařízení k tomu, aby se pohyboval. Může běhat, šlapat na stroji, veslovat a podobně. I tyto hodnoty jsou pro lékaře přínosem a mnohdy dokáží odhalit nejednu zdravotní komplikaci.

Jak vypadá zařízení pro měření EKG?

Nyní zbývá zaměřit se na to, jak vlastně takové EKG přístroje vypadají. Rozhodně si nepředstavujte žádnou monstrózní techniku. V nemocnicích jde povětšinou o mobilní stanice skládající se z vozíku, měřícího přístroje, monitoru, ale i tiskárny pro vytištění naměřených hodnot. Dalo by se říci, vše v jenom.

Výjimkou pak nejsou ani holtery EKG v podobě miniaturních zařízení. Takový holter je připevněn na tělo pacienta a nikterak výrazně ho neomezuje v pohybu. Tato technika je následně schopna zjišťovat potřebné hodnoty nejenom při různých aktivitách, ale i několik hodin v kuse, protože je napájena prostřednictvím akumulátorů. Naměřené výsledky jsou následně přenášeny do počítače a za pomoci vhodného softwaru nadále zpracovávány. V každém případě, měření hodnot EKG není ničím bolestivým, takže se nemusíte ničeho obávat.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top