Auto-Moto

Nebojte se vyšetření na klidové EKG

Máte se dostavit na preventivní prohlídku k lékaři a čeká vás vyšetření na EKG? Nemusíte se bát. Je to v určitém věku běžná součást preventivní prohlídky, které se musí podrobit každý. Jde o tzv. klidové EKG, což je měření srdeční frekvence v klidovém stavu. Při něm ležíte pohodlně na lůžku, sestra vám na tělo přepevní elektrické svody a vyšetření je během pár minut za vámi. Za zkratkou EKG se skrývá slovo elektrokardiograf, což je přístroj, který měří elektrické vzruchy srdce. Stejnou zkratku má i elektrokardiogram, což je záznam srdeční frekvence s charakteristickou křivkou.

Když klidové EKG nic neukáže, lékař zvolí zátěžové vyšetření

Pokud půjdete na preventivní prohlídku, vyšetření bude na klidové EKG. Pokud však navštívíte lékaře kvůli zjevným potížím, například dušnosti, bolesti na hrudi či stálé únavě, a klidové EKG nic neukáže, lékař může zvolit další vyšetření – zátěžové EKG. Při něm pacient šlape na rotopedu nebo běží na běhacím pásu, a při této námaze se měří činnost srdce. Pokud má pacient příznaky uvedené výše a jsou známkou srdečního onemocnění, toto vyšetření je s určitostí prokáže. Zátěžovému EKG se také podrobují pacienti po operaci nebo sportovci, u nichž se zjišťuje schopnost reagovat na vysokou tréninkovou zátěž.

Oblíbený je bezdrátový přístroj SEIVA Praktik Wireless

Pro vyšetření na klidové EKG se používají různé přístroje – od nejjednodušších, kterými disponují ordinace praktického lékaře, až po špičkové s variabilní možností tisku a zpracování záznamu.  Například oblíbený přístroj SEIVA Praktik Wireless je bezdrátový, má dvanáct elektrických svodů a ovládá se jedním tlačítkem. Lze jej snadno propojit s počítačem a nabízí různé varianty záznamu, zobrazení a tisku. Lékaři oceňují možnost interpretace záznamové křivky a vytvoření databáze pacientů. Přístroj EKG komunikuje s běžnými ambulantními programy a má integrovaný akumulátor.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top