Tech

Nevyčerpatelný zdroj elektřiny

pixabay.com

Stále více věcí kolem nás pracuje na elektřinu. Dokonce i automobily procházejí zásadními změnami a po letech rozhodování o tom, jaká technologie se bude ve větší míře používat, jsou to právě elektromobily, které v současné době přebírají vládu. Víme, jak získat elektřinu, ale její produkce je stále docela škodlivá pro naše životní prostředí, má vysoké provozní náklady, a proto stále platíme za elektřinu docela vysoké částky. V posledních letech se slunce stalo taky zdrojem elektrické energie. Je to nevyčerpatelný zdroj energie, který se musíme jen naučit lépe využívat.

Fotovoltaika je v současnosti způsob, jak získat elektřinu ze slunečního záření. Použití fotovoltaických panelů není úplně nové, ale zlepšení technologií umožnilo jejich efektivnější a účinnější využití. Některé oblasti již dnes získávají elektřinu z větší části nebo někde úplně z fotovoltaických zdrojů. Pro tento účel se používají solární panely pro výrobu elektřiny. Vedoucími v používání slunce jako zdroje elektrické energie jsou Německo, USA a Japonsko. K této technologii se však připájí mnoho dalších zemí.

Samostatně nebo v kombinaci

Výhodou získání elektřiny ze solárních panelů je možnost spojení těchto panelů do větších celků, ale je také možné je použít jednotlivě. Umožňuje vytvářet větší jednotky, pokud je nutné získat určité množství energie pro určité oblasti, jako jsou čtvrti ve městech nebo menších obcích, ale současně je možné použít solární panel jako zdroj elektrické energie pro domy, chaty a menší objekty. Pokud se někdo rozhodne, že nechce být závislý na dodavateli elektřiny, má možnost zvolit si solární ostrovní systém, který mu poskytne dostatek elektřiny pro bezproblémový provoz domova, zcela autonomní. Současně je to také možnost získat elektřinu v oblastech, kde není k dispozici elektrická rozvodná síť. Mohou to být chaty, zahrady nebo místa, kde se lidé nebo skupiny lidí rozhodnou žít mimo síť.

Solární elektrárna v kapse

Fotovoltaické panely lze nalézt také v běžně dostupných zařízeních. Například v našich kalkulačkách najdeme běžně malý solární panel, díky které mu dokážou pracovat. Ale nejčastěji se s nimi setkáváme, když potřebujeme zdroj elektrické energie pro sebe a kde není elektrická zásuvka. Jedná se obvykle o solární nabíječky pro mobilní telefony. Ještě před několika lety to bylo zařízení, které potřebovalo větší rozměry a dlouhou dobu pro dobití celé baterie v mobilním telefonu. Dnes můžeme nalézt solární nabíječky, které mají kompaktní rozměry a dodávají energii jako běžná nabíječka z elektrické sítě. Baterii můžete nabít v mobilním telefonu během několika hodin. Nicméně, jejich použití není omezeno jenom na přírodu, můžete je použít doma nebo v práci a ušetřit na účtech za elektřinu. Jediné, co musíte udělat, je najít okno, kde svítí slunce, a můžete si s nabíjet mobil.

Použití fotovoltaiky má opravdu široké uplatnění, kromě velkých energetických řešení jej můžeme používat denně i doma. Ať už je to solární světlo pro dům, chodník nebo vstupní komunikaci, může to být solární osvětlení na zahradu, které lze použít i během vánočních svátků. Zahrádkáři mají k dispozici solární zavlažování nebo solární čerpadla. Motoristé mohou nabíjet své vozy pomocí solární nabíječky. Každý může rozhodnout, jak využívat slunce jako zdroj elektrické energie.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top