Ultrazvukové čističky jsou zařízení různých velikostí, které zajišťují efektivní odstraňování sebevětších nečistot. Setkat se s nimi můžeme takřka kdekoliv od průmyslu, lékařství, až po samotnou domácnost. Samozřejmě, že podle oblasti, ve které jsou čističky využity, odpovídají i potřebné parametry a to ať na výkon nebo velikost. V tomto článku se dozvíte bližší informace o tom, z čeho se vlastně taková ultrazvuková čistička skládá, na jakém principu funguje a jaké výhody představuje její pravidelné používání.
Konstrukce ultrazvukových čističek
Ačkoliv se na trhu můžeme setkat s několika značkami a typy ultrazvukových čističek, jejich konstrukce bývá z pravidla totožná. A teď tedy k těm jednotlivým částem. Základem ultrazvukové čističky je ultrazvukový generál, následně vana, která je vyrobena z antikorozního materiálu, na které jsou nalepené ultrazvukové měniče. Pak rozhodně nesmí chybět kryt a síťový přívod.
Průběh čištění
V ultrazvukových čističkách během čistění dochází k chemickému procesu, který vznikne za využití ultrazvuku. Díky ultrazvukovému měniči vzniká v čističce mechanická energie. Za pomoci mechanické energie, která vznikne v čistící vaně, dojde ke zrušení vzniklých nečistot a jejich následnímu odplavení z povrchu předmětu. Samotná účinnosti procesu závisí na správném poměru několika faktorů, mezi které patří kmitočet, výkon, teplota, objem vany ultrazvuku, použití čistícího roztoku a další.
Výhody při využití
Pravidelné používání ultrazvukových čističek má mnoho výhod. V okamžik, kdy vložíme znečistěný předmět do čističky, vzniká nám volný čas na to, abychom vykonávali další činnosti. Zároveň je tento typ čištění mnohem efektivnější, než čištění manuální. Těšit se můžeme z velmi jednoduché instalace, obsluhy, ale i údržby. Navíc je čištění nejen velmi účinné, ale i šetrné, proto se nemusíte strachovat, že dojde k mechanickému poškození znečištěného předmětu.