Politika a zákony

Nový zákon omezuje nikotinové sáčky

Novela zákona č. 65/2017 Sb. o ochraně zdraví před negativními dopady návykových látek nově reguluje prodej a distribuci nikotinových sáčků. Před touto změnou se nikotinové sáčky kvůli neobsahování tabáku tímto zákonem neřídily, což umožňovalo jejich volný prodej bez omezení věku nebo určených prodejních míst.

Od 8. března 2023 nabyl účinnosti zákon č. 59/2023 Sb., který upravuje původní zákon č. 65/2017 Sb. Tato změna přináší stejná omezení pro nikotinové sáčky, jaká platí pro tabákové výrobky a elektronické cigarety, včetně zákazu prodeje osobám mladším 18 let a omezení prodeje na specifických místech, jako jsou zdravotnická zařízení, školy, akce pro mladistvé, veřejná doprava atd.

Také se zpřísňují pravidla pro online prodej a prodej přes automaty. Online prodej je povolen jen v případě, že prodejce dokáže spolehlivě ověřit věk kupujícího. Podobně je zakázán prodej nikotinových sáčků z automatů, pokud není možné jednoznačně ověřit věk zákazníka.

Porušení těchto nových pravidel je považováno za přestupek, na což může navázat pokuta nebo zákaz činnosti.

Novela vstupuje v platnost 15 dní po vyhlášení, avšak prodejci dostávají 90denní lhůtu na přizpůsobení svého podnikání novým pravidlům a povinnostem. V souvislosti s touto novelou Ministerstvo zdravotnictví také připravuje novou vyhlášku o nikotinových sáčcích, která bude specifikovat požadavky na jejich složení, vzhled, kvalitu a vlastnosti, a to včetně pravidel pro jejich označování a povinnosti výrobců a dovozců informovat před uvedením produktu na trh. Očekává se, že vyhláška nabude účinnosti v červenci následujícího roku.

Detaily zákona č. 59/2023 Sb. lze nalézt ve Sbírce zákonů, přístupné na webu Ministerstva vnitra České republiky.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top