Politika a zákony

Získejte za trvalé následky odškodnění, na které máte ze zákona nárok

Když pracovní úraz zanechá trvalé následky je to velice nepříjemná situace, a o to víc pokud jste kvůli tomu ve sporu se zaměstnavatelem, který není ochoten plnit své povinnosti a vyplatit vám řádné odškodnění, na které máte ze zákona nárok. V tomto článku vám poradíme, na co si dát pozor, a jak správně postupovat, pokud váš zaměstnavatel neplní to, co má.

Trvalé následky, odborně nazývané jako ztížení společenského uplatnění, jsou v České republice předmětem nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Toto nařízení, mimo jiné, ukládá zaměstnavateli povinnost vyplatit poškozenému zaměstnanci náhradu za trvalé následky. Jak se ale určí výše této náhrady?

Hodnocení trvalých následků po pracovním úrazu

Hodnocení probíhá na základě zdravotní dokumentace poškozeného z doby po vzniku pracovního úrazu, jejíž položky projde lékař a ohodnotí je počtem bodů, odpovídajícím vážnosti následků. Na základě počtu těchto bodů je následně vypočtena výše finančního plnění, které musí zaměstnavatel poškozenému zaměstnanci vyplatit jako odškodné za trvalé následky po pracovním úrazu. Lékařem ohodnocený posudek tedy uplatněte u svého zaměstnavatele a trvejte na vyplacení finanční náhrady.

Nechte svou zdravotní dokumentaci posoudit odborným lékařem

Důležité je pro posouzení zdravotní dokumentace vybrat lékaře, který má s hodnocením trvalých následků po pracovním úrazu zkušenosti a dobře se orientuje v nařízení vlády č. 276/2015 Sb., které toto hodnocení upravuje. Opomenutím či nesprávným ohodnocením některých položek vás může nezpůsobilý lékař připravit o část finančního plnění a vy si bez lékařských znalostí nemůžete správnost posudku ani nijak zkontrolovat. Vhodnou osobou pro posouzení dokumentace je lékař, který je zároveň soudním znalcem.

Obraťte se na právní poradnu pro poškozené

V této nepříjemné situaci je možné využít pomoci právní poradny pro poškozené, která umožňuje váš konkrétní případ konzultovat telefonicky, e-mailem či osobně a nabízí právní zastoupení specializovaným advokátem, který za vás vymůže odškodnění za trvalé následky, na které máte nárok.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top