Bydlení

Solární panely mohou významně snížit spotřebu energie

Přestože lidstvo už pokročilo ve využívání sluneční energie, stále je na začátku. Neumíme to, co je vlastní všem zeleným rostlinám – fotosyntézu. Je to výroba organické hmoty ze slunce, oxidu uhličitého a vody. Ale i k tomu se jistě jednou dostaneme. Zatím jsme se naučili využívat především sluneční teplo a také vyrábět elektřinu. A nejde jen o průmyslové využití, obojí může mít každý rodinný domek a tím snížit spotřebu energie. Co je základem? Solární panely. Skloňují se ve všech pádech a český stát na ně finančně přispívá, ale málokdo ví, že jsou dva druhy, které se významně liší.

Solární panely na ohřev vody nebo na výrobu elektrické energie

Solární panely ohřívají vodu nebo přeměňují sluneční energii na elektřinu. Jsou to dva zcela odlišné systémy, které se však mohou doplňovat. Solární panely, které ze studené udělají teplou vodu, nazýváme termické. Můžeme ji poté využít v koupelně nebo pro ohřev vody v bazénu. Existují ploché kolektory nebo trubicové instalované většinou na střeše objektu. Uvnitř zařízení je nemrznoucí médium, které slunce ohřívá. Médium následně ohřívá teplou vodu pro mytí či pro bazény. Termický systém je neúčinnější samozřejmě v létě, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší.

Elektřinu můžete mít jen pro sebe, nebo pro prodej do veřejné sítě

Solární panely umějí také vyrábět elektřinu. Jde o fotovoltaické systémy. Desky umístěné v místě, kam dopadá nejvíce slunečního záření, jsou složené z fotovoltaických článků. Při dopadu slunečního záření na článek se uvolňují elektrony, jež tvoří elektrický proud. Jejich výhodou je, že elektrický proud vyrábějí po celý rok, tedy i v období, kdy slunce nesvítí tak intenzivně. Elektřinu lze využít jako přímý zdroj pro rodinný domek nebo provozovnu, v případě nadbytku je možné si zajistit napojení na veřejnou elektrickou síť, nebo ji uchovávat v bateriích.  

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top