Když se řekne AdBlue, většina lidí bohužel neví, co si má pod tímto pojmem představit. Možná ani vy netušíte, co termín AdBlue vlastně znamená, byť jste se s ním v minulosti už možná setkali. Proto vám v dnešním článku kapalné aditivum zvané AdBlue blíže představíme a vysvětlíme vám, jak vlastně funguje.
Co je AdBlue?
Jak jsme zmínili již o pár řádků výše – AdBlue je kapalné aditivum, které se skládá z 32,5% roztoku močoviny, jež se přidává do demineralizované vody. AdBlue je netoxická a nehořlavá látka, se kterou jste se možná setkali i pod dalším názvem AUS 32 – název vychází z anglického názvu Aqueous Urea Solution neboli vodný roztok močoviny.
Kde se používá?
Měli byste vědět, že kapalina AdBlue se používá u naftových motorů. Cílem používání je snížit obsah dusíku ve výfukových plynech, na což kladou nároky stále náročnější kontroly emisí. V praxi to funguje tak, že výfukové plyny prochází skrze filtr pevných částic, kde dochází ke zbavení sazí. Do výfukového potrubí se nadále vstříkne roztok AdBlue, následně dochází k chemické reakci, během které se oxidy dusíku rozloží na dusík a vodní páru. A právě tyto neškodné látky následně skrze výfuk vychází ven.
Jak se skladuje?
Bezpečné skladování zajišťují nádrže na AdBlue. Výhodou tohoto paliva je skutečnost, že se doplňuje sama, v automobilu je samostatná nádrž. Důležité je ale zmínit, že jakmile tohle palivo vyčerpáte na samotné minimum, nepodaří se vám automobil nastartovat. Starší modely aut mají nádrže na AdBlue v podlážce zavazadlového prostoru, u novějších vozidel je to pak jednodušší – hrdlo nádrže na AdBlue se nachází hned vedle hrdla palivové nádrže.