Zátěžové EKG je bezpochyby velice důležitým měřením srdeční činnosti. Jak už prozrazuje jeho samotný název, realizováno je v okamžiku, kdy je tělo v zátěži. Právě takové hodnoty totiž mohou být pro lékaře v konkrétní situaci nejvíce vypovídající. Zátěžové EKG je měřeno za pomoci moderních přístrojů nabývajících nejrůznějších podob, s nimiž vás nyní trochu podrobněji seznámíme.
Profesionální ergometrické vyšetření
Možná se budete divit, ale pro měření potřebných hodnot jsou využívány minimalistické a mobilní přístroje. Jedině, tak může být člověk v zátěži a jsou sbírána ta správná data. Zátěžové EKG je měřeno za pomoci přístroje připevněného k lidskému tělu prostřednictvím svorek. Ty snímají potřebné hodnoty a přístroj je sbírá.
Obvykle je využívána dvanácti-svodová ergometrie. Takové ergometry se řídí například automaticky podle běhacího pásu, který je při měření hodně často využíván. Právě při běhu se tělo dostává do patřičné zátěže. Využívány jsou profesionální ergometry s velice intuitivním ovládáním a s možností manuální úpravy formátu. Zátěžové EKG je tak změřeno přesně a dle potřeb lékaře.
Vyhodnocení naměřených výsledků
Možná se ptáte, jak je nakládáno s naměřenými výsledky? Díky novodobým technologiím si je lékař může obratem vytisknout nebo s nimi bude pracovat ve speciálních programech. Zátěžové EKG tak může být tisknuto přímo při realizovaném testu nebo až později. V okamžiku, kdy jsou výsledky upraveny v požadovaném zobrazení.
I když může měření EKG tohoto typu působit hrůzostrašně, nebojte se. Rozhodně nejde o nic bolestného. Od vás jako od pacienta se bude vyžadovat pouze zvolený pohyb, při kterém dochází k měření hodnot. Nic více, nic méně. Zátěžové EKG je bezpochyby praktickou součástí zdravotnických vyšetření, jež mnohdy zachraňují životy.