Pokud jste v situaci, kdy nejste spokojeni se svým nynějším zaměstnáním a to z jakéhokoliv důvodu a hodláte podat výpověď, tak Vám poradíme, jak na to.
Výpověď podejte zaměstnavateli vždy písemně.
Vždy se doporučuje podat výpověď písemně a to spíše, pokud ukončujete pracovně právní vztah z důvodu špatných vztahů se svým nadřízeným nebo jinými zaměstnanci. Do písemné výpověď nezapomeňte uvést důvod, proč chcete ukončit svůj úvazek, datum a podpis. Výpověď mějte ve dvou vyhotoveních. Musíte mít ve své ruce průkazní materiál, kdy ve výsledku došlo k rozepři. Ačkoliv bývá akceptována ústní i e-mailová výpověď, buďte chytří a výpověď si nechte potvrdit písemně.
Klasicky bývá dvouměsíční výpovědní doba, při klasicky podané výpovědi. Pokud máte zájem o dřívější ukončení, závisí to na individuální dohodě se zaměstnavatelem, zda Vám bude ochotný vyhovět a pustit Vás dříve.
Vzhledem k tomu, že klasická výpovědní lhůta začíná první den následujícího měsíce od podání výpovědi, nemůžete novému zaměstnavateli slíbit, že nastoupíte okamžitě. Představíme si to na názorném příkladu. Pokud podáte výpověď dvacátého února, výpovědní doba začíná prvního března a trvá celý březen a celý duben. Tím pádem vy můžete do nového zaměstnání nastoupit až od května.
Z logiky věci vyplývá, že pokud podáváte výpověď vy, tak nemůžete očekávat žádné odstupné. Na odstupné mívají nárok zaměstnanci, kteří jsou propuštěni z důvodu nadbytečnosti, ze zdravotních důvodů nebo z důvodu, že se firma z jakýchkoliv důvodů ruší.