Když slyšíte slova europaleta, čtyřcestná, dvoucestná, jednorázová nebo standardní paleta, je někdy těžké zjistit, jaké palety to vlastně jsou. Ano, je více druhů palet, které se liší nejen rozměry, ale i použitými prkny – přířezy a zejména nosností. Výroba standardních dřevěných palet podléhá českým normám a základním rozlišením je, že se dělí na vratné a nevratné. Tato informace, kromě uvedení výrobce a maximální nosnosti, je na paletě vyznačena černou barvou. Standardní palety nelze zaměňovat s europaletami, jejichž výroba podléhá licenci a přísné mezinárodní normě.
Výroba standardních dřevěných palet – liší se rozměry i nosností
Podle čs. normy má výroba standardních dřevěných palet předepsánu zhruba desítku povolených rozměrů. Kromě nejčastěji používaného 1200 x 800 mm mohou být délky palety také 600, 800, 1 000, 1 600, 2 400 mm a šířky 600 až 2 400 mm. Také nosnost je různá a výroba standardních dřevěných palet se tomu musí přizpůsobit. Může být od 250 do 2 500 kg. Palety se mohou i se zbožím dávat na sebe, tzv. stohovat a podle normy jsou povoleny maximálně čtyři vrstvy. Je jasné, že celková hmotnost stohovaných palet se zbožím nesmí překročit nosnost spodní palety.
Na paletě nesmí být ostré hrany či vystouplé hřebíky
U firem je výroba standardních dřevěných palet většinou zaměřena na jeden nebo jen několik druhů. Vždy je však nutné zachovat základní principy, mj. že paleta má ložnou i opěrnou podlahu bez výstupků, je nabíratelná vidlemi vysokozdvižného vozíku ze všech čtyř stran, přířezy musí být z jednoho kusu, vnější hrany nesmí být ostré a hřebíky nesmí vyčnívat. Na paletě musí být vyznačeny tyto údaje: typ palety, výrobce, nosnost a počet povolených vrstev při stohování. Firma Europal Tůmovka, která se na palety specializuje, nabízí více typů palet, a zajistí i výrobu atypických dřevěných nosičů.