Auto-Moto

Výroba standardních dřevěných palet podléhá normám

Když slyšíte slova europaleta, čtyřcestná, dvoucestná, jednorázová nebo standardní paleta, je někdy těžké zjistit, jaké palety to vlastně jsou. Ano, je více druhů palet, které se liší nejen rozměry, ale i použitými prkny – přířezy a zejména nosností. Výroba standardních dřevěných palet podléhá českým normám a základním rozlišením je, že se dělí na vratné a nevratné. Tato informace, kromě uvedení výrobce a maximální nosnosti, je na paletě vyznačena černou barvou. Standardní palety nelze zaměňovat s europaletami, jejichž výroba podléhá licenci a přísné mezinárodní normě.  

Výroba standardních dřevěných palet – liší se rozměry i nosností

Podle čs. normy má výroba standardních dřevěných palet předepsánu zhruba desítku povolených rozměrů. Kromě nejčastěji používaného 1200 x 800 mm mohou být délky palety také 600, 800, 1 000, 1 600, 2 400 mm a šířky 600 až 2 400 mm. Také nosnost je různá a výroba standardních dřevěných palet se tomu musí přizpůsobit. Může být od 250 do 2 500 kg. Palety se mohou i se zbožím dávat na sebe, tzv. stohovat a podle normy jsou povoleny maximálně čtyři vrstvy. Je jasné, že celková hmotnost stohovaných palet se zbožím nesmí překročit nosnost spodní palety.

Na paletě nesmí být ostré hrany či vystouplé hřebíky

U firem je výroba standardních dřevěných palet většinou zaměřena na jeden nebo jen několik druhů. Vždy je však nutné zachovat základní principy, mj. že paleta má ložnou i opěrnou podlahu bez výstupků, je nabíratelná vidlemi vysokozdvižného vozíku ze všech čtyř stran, přířezy musí být z jednoho kusu, vnější hrany nesmí být ostré a hřebíky nesmí vyčnívat. Na paletě musí být vyznačeny tyto údaje: typ palety, výrobce, nosnost a počet povolených vrstev při stohování. Firma Europal Tůmovka, která se na palety specializuje, nabízí více typů palet, a zajistí i výrobu atypických dřevěných nosičů.

V magazínu pro muže FirstMan.cz naleznete zábavu, novinky ze světa sportu, aut, technologií, žen a spoustu dalších témat která zajímají moderního muže.

Partneři

čtk tisková kancelář

 

Copyright © 2014-2019 Obsah on-line magazínu pro muže FirstMan.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoli způsobem, je bez předcházejícího souhlasu redakce zakázáno. Obchodní podmínky Ochrana osobních údajů, Informace o magazínu, Kontakt

To Top