Znáte zkratku EKG? Setkat se s ní můžete asi v mnoha nemocničních zařízeních. Skrývá se za ní elektrokardiogram neboli sledování správného fungování srdce. Z tohoto poměrně jednoduchého výkladu je jistě patrné, jak velký význam takové EKG má pro lidské zdraví. Proto k jeho měření lékaři přistupují velice často, aby byli schopni diagnostikovat konkrétní problémy.
Jaké jsou typy EKG?
Ještě než se dostaneme k tomu, jak takové měření vlastně probíhá, je třeba zmínit, že pro doktora mohou být nezbytné odlišné varianty EKG. Jednou z nich je klidové EKG. Jak už prozrazuje název, měřeno je v okamžiku, kdy je pacient v klidu. Některé situace si však žádají, aby došlo k měření srdeční aktivity při zátěži. V takovém případě dochází k měření zátěžového EKG.
Každá z takových hodnot má pro lékaře pochopitelně odlišnou váhu. Nyní pokročíme zase o kousek dál a v následující kapitole se zaměříme na to, jakým způsobem je EKG vlastně měřeno. Moderní technologie jdou v tomto směru hodně rychle dopředu.
Měření EKG v praxi
Hodně využívané jsou holtery EKG. Jde o malá a mobilní zařízení, která se připevní k tělu pacienta a z patřičných sond jsou sbírána data. Takové měření může probíhat několik hodin, aby byly získány dostatečně vypovídající výsledky. Díky kompaktnosti a nízké hmotnosti o takovém přístroji EKG pacient v podstatě vůbec neví.
Využívány jsou i větší zařízení například pro měření zátěžového EKG, k němuž jsou využívány i nejrůznější ergometry, běhací pásy a podobně. Většina současných nemocnic už disponuje takovým typem techniky, takže pokud míříte do zdravotnického zařízení na měření EKG, pravděpodobně to bude tímto způsobem. Uklidnit vás však můžeme v tom, že nejde o bolestivé měření. Vesměs o takových přístrojích na těle vůbec nevíte. Měření EKG je bezbolestné.