Hledání pokladů se stalo velkou vášní mladých i starších a existují tak tisíce lidí, kteří chodí po světě s detektory kovů, nebo pomocí velice silného magnetu hledají kovové předměty v rybnících, řekách a mořích. Všichni mají společné to, že hledají kovové předměty. Jaké se ale o takové předměty starat v moment, kdy jsou ve špatném stavu?
Ultrazvukové čističky jsou rychlé a šetrné
Jedná se o šetrný způsob, jak pošpiněné materiály očistit a neriskovat u toho jakékoliv poškození povrchu. Ultrazvukové čističky fungují na bázi speciálních čistících emulzí, které prostupuje ultrazvukové záření. Čištění trvá od několika sekund po pár minut a okamžitě po vložení uvidíte efekt pomocí postupného zákalu jinak čiré emulze. Cena čističek se pohybuje na základě velikosti čistící vany a výkonu, takže i menší hobby pracovníci mají šanci najít čističku s ideálním poměrem ceny a výkonu.
Rzí pokryté materiály lze likvidovat chemickými roztoky
Největším nepřítelem kovů v přirozeném prostředí, a především v půdě je postupování rzi. Ta může pokrývat nejen povrch materiálu, ale časem se může doslova „prožrat“ skrze materiál a utvořit na něm rozsáhlá poškození. Už od začátku tak musíme být připraveni na to, že ani pečlivé očištění od rzi nemusí být zárukou nepoškozeného nálezu.
Jednou z méně obtížných a rychlejších metod je použití různých chemických roztoků. Zpravidla se jedná o kyseliny a je proto potřeba opatrnosti při zacházení. Na jednotlivé druhy kovů jsou efektivní různé kyseliny. Po vložení začnou kyseliny okamžitě leptat rez a poškozené části. Jakmile máte čištění kompletní, tak je potřeba předmět naopak ponořit do zásaditého roztoku, který má za úkol kyselinu neutralizovat. Hned potom je potřeba předmět dát do destilované vody a až po odpočinku v ní je připravený k dalšímu užívání a vystavení.