Staré mince mohou být zajímavým dědictvím, ohromným koníčkem a v neposlední řadě i předmětem denního hledání. Je spousta milovníků historických předmětů, které brázdí přírodu podle starých map a s detektorem nebo magnetem hledají pozůstatky dob minulých. Víte, ale jak je najít a jak se o ně postarat?
Hledání kovu pomocí magnetu či detektoru kovů
V přírodě se dá hledat jak na zemském povrchu, tak i přímo ve vodě. Ve vodě se nejlépe vyhledává pomocí speciálních silných magnetů. Princip je jednoduchý. Na vytipované místo hodíte magnet, necháte jej klesnout na dno a po chvíli jej plynule táhnete zpět z vody. Silný magnet po cestě sbírá kovové předměty ze dna. Nejčastějšími nálezy touhle formou jsou hlavně zbytky zbraní ve válečných zónách a občas i nějaké to kolo.
Detektory kovů jsou potom čistě pro použití na souši. Jednoduše pomocí cíleného magnetického signálu hledají kovové předměty pod povrchem. Jejich účinnost a přesnost je zcela individuální, někdy je ovlivněna nejen vlastnostmi přístroje, ale dokonce i vlhkostí nebo složením půdy.
Jak čistit nalezené předměty a mince?
Pokud už najdete nález hodný čištění, je potřeba nejdříve prostudovat materiál a úroveň poškození. Pro poškozené a citlivější materiály jsou zde ultrazvukové čističky. Ty fungují na bezkontaktní bázi a díky tomu dokáží čistit bez jakéhokoliv porušení i silně zaleptanou špínu.
Jsou ale pro některé poměrně drahé, a tak zůstává i druhá možnost čistění, a to klasická manuální. Manuální čištění může být mnohdy rychlejší a v některých ohledech i preciznější. Má ale spoustu nevýhod. Nejen, že je s ním spojená určitá náročnost, ale také u něj riskujete nenávratné poškození. O to větší riziko je pochopitelně u kovů, které jsou vytaženy z vody či země, kde mohly postupně korodovat a podléhat přírodním vlivům.